لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۸

زمزمه «طرح عدم کفایت رییس جمهوری» علیه محمود احمدی نژاد


زمزمه «طرح عدم کفایت رییس جمهوری» علیه محمود احمدی نژاد
زمزمه «طرح عدم کفایت رییس جمهوری» علیه محمود احمدی نژاد

عملکرد اقتصادی دولت در روزهای اخیر، باعث انتقادات تازه ای از محمود احمدی نژاد شده است. منتقدان او را به «بی کفایتی سیاسی» و داشتن «کارنامه ای ننگین» متهم کرده اند.

با اینکه بحث برکناری رییس جمهوری از سوی حامیان سابق رییس جمهوری ایران مطرح می شود اما برخی معتقدند هنوز آیت الله خامنه ای با عزل محمود احمدی نژاد موافق نیست.

انتقاد از دولت محمود احمدی نژاد تازه نیست اما اینکه اصولگرایان حامی او، اینک بی پروا انتقاد می کنند و از برکناری احتمالی اش می گویند، جدید است.

سایت الف وابسته به رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نوشته است که «دولت محمود احمدی نژاد کارنامه ننگینی دارد.»

این سایت که به احمد توکلی تعلق دارد، با مقایسه ارزش ریال در مقابل دلار در دولت های قبلی، می گوید دولت احمدی نژاد ریال را به بی ارزش ترین مقدار خود رسانده است.

انتقادات از دولت احمدی نژاد ، با گرانی قیمت دلار و سکه ، افزایش یافته است. دیروز و برای دومین بار نمایندگان دولت از حضور در مجلس برای پاسخگویی خودداری کردند.

امروز هم که وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی در مجلس حاضر شدند، نمایندگان مجلس می گویند ، توضیحات آنها همچنان کلی و شعاری بود.

اختلافات دولت و حامیان رهبر جمهوری اسلامی موجب شده که برخی حامیان سابق دولت از عزل رییس جمهوری بگویند. دیروز سایت الف در یادداشتی پرسیده بود «برای اثبات عدم کفایت رئیس جمهور، چه اتفاقات دیگری باید بیفتد؟»

عدم کفایت رییس جمهوری یکبار در ابتدای جمهوری اسلامی تجربه شد.

ابوالحسن بنی صدر، اولین رییس جمهوری اسلامی ایران با رای عدم کفایت اکثریت نمایندگان مجلس در سال ۶۰ عزل شد.

سی سال بعد، حالا احتمال عدم کفایت برای محمود احمدی نژاد، احتمالی که برخی آن را در شرایط فعلی، عملی نمی دانند.

محمدرضا یزدان پناه، روزنامه نگار مقیم فرانسه می گوید هنوز نشانه های کافی برای اینکه رهبر جمهوری اسلامی به برکناری محمود احمدی نژاد تن دهد ، وجود ندارد.

یزدان پناه: آیت الله خامنه ای تا اختلاف اش با احمدی نژاد بیشتر نشود، تصمیم به عزل او نمی گیرد
یزدان پناه: آیت الله خامنه ای تا اختلاف اش با احمدی نژاد بیشتر نشود، تصمیم به عزل او نمی گیرد

او گفت:« روی کار آمدن آقای احمدی نژاد در ۲۲ خرداد ۸۸، با تاییدات آیت الله خامنه ای امکان پذیر بود و بنابراین رفتن و عزل احمدی نژاد با رضایت رهبر جمهوری اسلامی صورت می گیرد.»

یزدان پناه افزود:«شاید در آینده رهبر جمهوری اسلامی چنین تصمیمی بگیرد اما این در صورتی خواهد بود که هزینه ماندن آقای احمدی نژاد آنچنان برای آیت الله خامنه ای زیاد شود که وادار به اینکار شود.»

تا کنون، محمود احمدی نژاد منتقدان را به افشاگری تهدید کرده و چند روز پیش هم در کرمان خطاب به آنها گفت: «اگر زنده باشم تا پایان دوره دهم ریاست جمهوری باید مرا تحمل کنید.»

هشدارها به بی کفایتی دولت از انتخابات گذشته آغاز شد. میرحسین موسوی، مهدی کروبی و حتی محسن رضایی نامزدهای رقیب، با انتقاد ازعملکرد چهارساله محمود احمدی نژاد، ادامه آن را برای ایران خطرناک می دانستند.

با اینحال آیت الله خامنه ای ، برغم جنجالی بودن انتخابات ۲۲ خرداد، دولت احمدی نژاد را مورد حمایت قرار داد اما هنوز یکسال و نیم به پایان دولت مانده، حامیان رهبر جمهوری اسلامی از احتمال برکناری رییس جمهوری می گویند.

XS
SM
MD
LG