لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

مسمومیت پی‌در‌پی دانش‌آموزان در قم؛ ۶۱ نفر به بیمارستان منتقل شدند


گازگرفتگی دانش‌آموزان در قم. رسانه‌های ایران
گازگرفتگی دانش‌آموزان در قم. رسانه‌های ایران

در ادامه مسمومیت‌های زنجیره‌ای بر اثر استنشاق گاز سمی در مدرسه‌های قم، ۶۱ دانش‌آموز روز دوشنبه راهی مراکز درمانی شدند، و آموزش و پرورش این استان اعلام کرد در روزهای ۱۸ و ۱۹ بهمن کلاس‌های همه مدارس غیرحضوری برگزار می‌شود.

روابط عمومی آموزش و پرورش استان قم روز دوشنبه ۱۷ بهمن در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به نظر کارشناسان مبنی بر ضرورت بررسی جوانب مسائل پیش آمده و درخواست تعدادی از اولیا محترم، روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۱۸ و ۱۹ بهمن ماه ۱۴۰۱، کلاس‌های آموزشی کلیه مدارس استان به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود.»

بنا بر گزارش‌ها، مسمومیت ناشی از گازگرفتگی دانش‌آموزان در مدرسه‌های استان قم «بیش از دو ماه» است که آغاز شده و «همچنان ادامه دارد»، اما علت آن روشن نیست.

در روز دوشنبه گزارش‌هایی از مسمومیت دانش‌آموزان «هشت مدرسه» به اورژانس ۱۱۵ قم اعلام شد و «پس از بررسی و حضور تیم‌های امدادی در مدارس، ۶۱ دانش‌آموز به مراکز درمانی منتقل شدند.

وب‌سایت «عصر ایران» نوشت، با وجود «هشدارها و تقاضاهای فراوان» مدیران آموزش و پرورش تاکنون حاضر نشده بودند تا زمان مشخص شدن علت این گازگرفتگی و مسمومیت، مدرسه‌ها را تعطیل کنند.

مجتبی ذوالنور، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی گفته است که مسمومیت دانش‌آموزان در قم «طبیعی» نیست و این مسئله «از سوی مسئولان امنیتی نیز در دست پیگیری است.

به گزارش ایسنا، صبح دوشنبه ۱۷ بهمن، در پی مسمومیت شماری از دانش‌آموزان مدرسه «فاطمه الزهرا» در محله ۳۰ متری کیوان‌فر، «آمبولانس‌های اورژانس» به این واحد آموزشی اعزام شدند و والدین دانش‌آموزان نیز در مقابل مدرسه جمع شدند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از «محمدی»، مدیر ناحیه چهار اداره‌کل آموزش و پرورش قم ادعا کرد که «استرس ناشی از احتمال مسمومیت» موجب شده «۱۸ دانش‌آموز» یک مدرسه دخترانه «راهی مراکز درمانی شوند.»

روز یک‌شنبه نیز برخی دانش‌آموزان سه مدرسه دخترانه و یک مدرسه پسرانه به نام‌های «قرائتی، میثم، طاها، و امامی» مسموم شدند.

بنا بر گزارش‌های پیشین، ۱۲ بهمن نیز ۷ دانش‌آموز و یک معلم مدرسه بلقیس برقعی این شهر «با گاز سمی» دچار مسمومیت شدند.

XS
SM
MD
LG