لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۲

سوء مدیریت در خوی همچنان قربانی می‌گیرد؛ ۱۱۶ زلزله‌زده دچار «مسمومیت گازی» شدند


زلزله در خوی - بهمن ۱۴۰۱
زلزله در خوی - بهمن ۱۴۰۱

با وجود گذشت یک هفته از زلزله شهر خوی در استان آذربایجان غربی، همچنان این منطقه شاهد بروز تلفات و مصدومانی است که هم از حوادث طبیعی خسارت دیده‌اند و هم به دلیل کمبود امکانات اولیه قربانی می‌شوند، هر چند رئیس دولت جمهوری اسلامی وعده داده است در «اسرع وقت» به «مشکلات» رسیدگی شود‌.

بر اساس اعلام احسان ریخته‌گر، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی دست‌کم «۱۱۶ نفر» از زلزله‌زدگان با گاز «منواکسید کربن» در شهرستان خوی دچار «مسمومیت» شده‌اند.

زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵/۹ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۲۱:۴۴ دقیقه هشتم بهمن‌ماه شهر خوی در آذربایجان غربی را لرزاند که بر اساس آمار رسمی سه فوتی و بیش از هزار مصدوم داشت.

در این حال، رئیس دولت جمهوری اسلامی نیز امروز یکشنبه در سفری به منطقه زلزله‌زده خوی، وعده داده است که اعتبارات لازم برای «ساخت، بازسازی و تعمیر» منازل زلزله‌زدگان تامین شود و در اختیار آنها قرار گیرد.

ابراهیم رئیسی که پیش از او چند مقام دیگر نیز از دولت سیزدهم جمهوری اسلامی به این منطقه زلزله‌زده آمده بودند، افزوده است: با توجه به آغاز روند آواربرداری، در «اسرع وقت» ساخت «مساکن زلزله‌زده» آغاز می‌شود.

گزارش‌های دریافتی حاکی از آن است که تاکنون «دو نفر» از زلزله‌زدگان نیز به علت «مسمومیت» با گاز «منواکسید کربن»، جان خود را از دست داده‌اند.

فرزین رضازاده، مدیر حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی نیز شنبه پانزدهم بهمن‌ماه به خبرگزاری دولتی «ایرنا» گفته بود: مادری ۸۰ و فرزند ۵۵ ساله‌اش به دلیل استفاده از «زغال» برای «گرم کردن در چادر»، بر اثر «گازگرفتگی»، جان خود را از دست دادند.

با توجه به شدت سرما، بارش برف، اسکان در چادرهای غیر استاندارد و نبود وسایل گرمایشی ایمن، بیم آن می‌رود که در میانه وعده‌های متعدد مقامات جمهوری اسلامی، تعداد مصدومان از مسمومیت گازگرفتگی افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG