لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

فساد در فوتبال استانی؛ صدور گواهی مربیگری تقلبی؛ تعطیلی برخی مدارس فوتبال به دلیل مشکلات اخلاقی


فساد در هیات‌های فوتبالی استانی در ایران.
فساد در هیات‌های فوتبالی استانی در ایران.

درحالی که با گذشت بیش از یک هفته از انتشار خبر «تعرض» به تعدادی از نونهالان در مدرسه فوتبالی در مشهد، هنوز نتیجه مشخصی در برخورد با متخلف یا متخلفان اعلام نشده، مصاحبه رئیس هیات فوتبال استان بوشهر حکایت از گستردگی این فساد در مدارس فوتبال کشور دارد.

خبرگزاری فارس روز شنبه اظهارات امیرحسین محتشم رئیس هیات فوتبال استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگاران را منتشر کرد که در این گفت‌وگو نکات قابل توجهی از بی‌ضابطه بودن فعالیت‌های فوتبالی در این استان دارد. موضوعی که احتمالا مختص به استان بوشهر نیست و مناطق بیشتری از ایران درگیر این نوع موضوعات هستند.

رئیس هیات فوتبال استان بوشهر در بخشی از اظهارات خود بدون اشاره به جزییات، خبر داد که «چندین مدرسه فوتبال در استان بوشهر به علت مشکلات فنی و اخلاقی با پیگیری‌ها و نظارت کمیته جوانان لغو فعالیت شدند.» جزییاتی از این «مشکلات اخلاقی» اعلام نشده است، اما با توجه گزارش‌هایی که در مورد «تعرض به ۱۵ نونهال» در مدرسه فوتبالی در مشهد در روزهای اخیر منتشر شده، این احتمال وجود دارد که موارد مشابه در مدارس فوتبال دیگر شهرهای ایران نیز روی‌داده که رسانه‌ای نشده‌اند.

محتشم در اظهارات خود از وجود فساد در اشکال مختلف در ساختارهای موجود فوتبالی در استان پرده‌برداشته است. مواردی همچون «صدور مدرک مربی‌گری تقلبی»، «دلالی» برای قراردادن بازیکنان در ترکیب اصلی، صدور اجازه شرکت در مسابقات برای تیمی که هنوز پروانه فعالیت ندارد.

این مقام مدیریتی فوتبال در استان بوشهر با اشاره به «فردی» که بابت قراردادن بازیکنان در ترکیب تیم «تا ۹۰ میلیون تومان» دریافت می‌کرد، خبر داد که «حکم کمیته اخلاق برای چندیدن نفر از عوامل باشگاههای مطرح استان که تحت عنوان دلالی در فوتبال کشور مطرح است گرفته شده و هم اکنون آن‌ها ممنوع الفعالیت و حتی حق ورود به ورزشگاه را ندارد.»

رئیس هیات فوتبال استان بوشهر در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به صدور تعدادی «گواهی مربیگری تقلبی» که به ادعای او «در دوره‌های قبل» صادر شده گفت: «در این دوره هیچ گواهی مربیگری تقلبی صادر نکردیم، درحالی که در دوره قبل بالای ۲۰ گواهی تقلبی صادر کردند، جدا از افرادی که بدون شرکت در دوره‌ها با دریافت مبالغی گواهینامه گرفتند.»

محتشم در بخش دیگری به صدور مجوز جذب بازیکن و شرکت در مسابقات برای تیمی که هنوز پروانه فعالیت نداشته اشاره کرد و گفت: «در فصل جدید هم تیم شاهین تابان بدون مجوز و داشتن پروانه و با رایزنی هیات فوتبال استان بوشهر وارد رقابت‌ها شد و علی رغم بسته بودن پنجره نقل و انتقالات مجوز جذب بازیکن برای این تیم گرفته شد.» او در ادامه گفت که این تیم در هفته پنجم (۲۷ آبان) «صاحب پروانه فعالیت از اداره ورزش و جوانان شد» با این حال «هنوز اساسنامه و ثبت شرکت‌های این باشگاه» به هیات فوتبال استان تحویل داده نشده است.

به نظر می‌رسد «رایزنی» با مقامات مسئول، زد وبند و پول، در هیات‌های استانی فوتبال در ایران، قادر است هر گره‌ای را باز کند، حتی اگر آیین‌نامه‌ها و مقررات چیز دیگری را بگویند.

XS
SM
MD
LG