لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۹

اعمال محدودیت‌های شدید بر هشت زندانی اهل تسنن پس از پیوستن به کارزار «سه‌شنبه‌های سیاه» علیه اعدام


زندان قزلحصار در البرز
زندان قزلحصار در البرز

مقامات زندان قزل‌حصار تماس‌های تلفنی هشت زندانی اهل تسنن را پس از پیوستن به کارزار حقوق بشری «سه‌شنبه‌های سیاه» و اعتصاب غذای هفتگی در اعتراض به اعدام، قطع کرده و به آنها اعلام کرده‌اند از حق ملاقات نیز محروم شده‌اند.

گروه مشاوران حقوقی دادبان روز پنج‌شنبه ۲۴ خرداد گزارش داد که در پی پیوستن هشت زندانی اهل تسنن در زندان قزل‌حصار به اعتصاب غذای هفتگی در روزهای سه‌شنبه در اعتراض به اعدام، مقامات زندان علاوه بر قطع تماس‌های تلفنی، آنها را «تا اطلاع ثانوی از حق ملاقات محروم هستند.»

بنا بر این گزارش، چهار تن از این زندانیان با هویت «عیدو شه‌بخش، عبدالغنی شه‌بخش، سلیمان شه‌بخش، و عبدالکریم قنبرزهی» به اعدام محکوم هستند و در حال حاضر «در معرض اجرای حکم» قرار دارند.

علاوه بر آنها، «فریدون ذاکری‌نسب، صلاح‌الدین ضیایی، محمد صالح زیادالله، و عبدالله وریا» چهار زندانی اهل تسنن دیگری هستند که در نوزدهمین هفته کارزار «سه‌شنبه‌های سیاه» به آن پیوسته‌اند.

این گروه حقوق بشری تأکید کرده که کارزار اعتراضی اعتصاب غذا در روزهای سه‌شنبه علیه اعدام، «مصداق هیچ تخلف انضباطی محسوب نمی‌شود» و «تنبیهات اعمال شده به واسطه آن کاملا غیرقانونی است.»

کارزار «سه‌شنبه‌های سیاه»، اقدامی حقوق بشری علیه اعدام است که بهمن ۱۴۰۲ توسط ۱۰ تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان قزل‌حصار در استان البرز آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

بر اساس گزارش پیشین صدای آمریکا، «زرتشت احمدی راغب، جعفر ابراهیمی، احمدرضا حائری، لقمان امین‌پور، میثم دهبان‌زاده، سعید ماسوری، رضا محمدحسینی، رضا سلمان‌زاده، حمزه سواری، و سپهر امام جمعه» ۱۰ زندانی سیاسی با اعلام آغاز این کارزار، تأکید کردند که هر سه‌شنبه در اعتراض به اعدام‌ها اعتصاب غذای گروهی خواهند کرد.

پس از آن، علاوه بر شماری از زندانیان سیاسی در سایر زندان‌های جمهوری اسلامی، ۱۰ تشکل کارگری و اجتماعی نیز اعلام کردند به این اعتراض هفتگی می‌پیوندند.

روز چهارشنبه نیز، رضا محمدحسینی،‌ زرتشت احمدی راغب، و مصطفی رمضانی، سه زندانی سیاسی محبوس در زندان قزل‌حصار، با اعلام نقض گسترده حقوق زندانیان از جمله «قطع تماس‌های تلفنی، ایجاد سانسور و سرکوب، پرونده‌سازی، و همچنین قطع آب و ایجاد مشکلات بهداشتی برای عموم زندانیان» به وضعیت موجود در این زندان اعتراض کردند.

XS
SM
MD
LG