لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۷

اردوغان در آغاز سفر به سه کشور حاشیه خلیج فارس، وارد عربستان سعودی شد


دیدار اردوغان با پادشاه عربستان سعودی در اولین روز سفر
دیدار اردوغان با پادشاه عربستان سعودی در اولین روز سفر

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه اول مرداد در آغاز سفر دوره‌ای خود به چند کشور عرب حاشیه خلیج فارس وارد عربستان سعودی شد.

آقای اردوغان که بر اساس قراردادی با قطر، «مستشاران نظامی» به آن امیرنشین اعزام کرده است، ضمن بازدید از ریاض و دوحه تلاش می‌کند نقش آنکارا در حل بحران در شورای همکاری خلیج فارس را پررنگ‌تر کند.

رجب طیب اردوغان پیش از آغاز این سفر دو روزه به حوزه خلیج فارس بر ضرورت حل و فصل بحران قطر تاکید کرد.

او گفت: «هیچکس از طولانی شدن بحران سود نمی‌برد. جهان اسلام به همکاری و همبستگی نیاز دارد نه اختلاف و دودستگی جدید.»

رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه از عربستان سعودی، که رهبری تحریم قطر در بیش از شش هفته اخیر را بر عهده داشته دیدن خواهد کرد و سپس به کویت می‌رود؛ کشوری که میانجیگری آن در این بحران با توفیق چندانی همراه نبوده است.

ثمر شهاتا، استاد علوم سیاسی در دانشگاه دوحه گفت رئیس جمهوری ترکیه که روابط چندان خوبی با عربستان سعودی ندارد، تلاش می کند تا در بحران قطر نقشی متعادل تر بازی کند.

او گفت: «تصور می‌کنم، کاری که آقای اردوغان خواهد کرد این است که از یک طرف از موضع قطر حمایت خواهد کرد، و از طرف دیگر تلاش می‌کند تا نقش یک میانجی متعادل در سطح منطقه را بازی کند. به نظر من او به عربستان سعودی خواهد گفت که قطر استقامت خود در بحران را نشان داده، و آنکارا هم به حمایت خود از دوحه ادامه می دهد. بنابراین، یافتن راه حلی برای این بحران در نهایت به نفع ریاض است.»

آقای اردوغان پیش از آغاز بازدید‌های دوره ای خود از سه کشور عرب حاشیه خلیج فارس، بدون نام بردن از کشور یا نهاد خاصی گفت که بحران قطر نشان داد «برخی می‌خواهند بین برادران آتش روشن کنند.»

تحلیلگر سیاسی دیگری معتقد است که آقای اردوغان می‌خواهد نشان دهد که این تحرک سیاسی او نه فقط به نفع قطر، بلکه در راستای منافع شورای همکاری خلیج فارس است.

به گفته او، «اردوغان کوشش خواهد کرد تا کشورهای تحریم کننده قطر را قانع کند که نقش او در این بحران به نفع حفظ و تداوم امنیت در شورای خلیج فارس است. به عقیده من او به عربستان سعودی خواهد گفت که در چشم اندازی وسیعتر هیچکدام از ما دشمن دیگری نیست، و همه دوست هستیم.»

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه قرار است روز دوشنبه با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر ملاقات و تبادل نظر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG