لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۶

قطر فهرست جدید تروریسم بلوک عربی را «شگفتی ناامیدکننده» خواند


نمایی از دوحه پایتخت قطر
نمایی از دوحه پایتخت قطر

قطر روز چهارشنبه اعلام فهرست جدید تروریسم چهار کشور عمده عربی و مرتبط دانستن اسامی مندرج در آن با دوحه را «شگفتی ناامیدکننده» خواند و گفت تا آنجا که برایش ممکن بوده با افراطگرایی مقابله کرده است.

عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین که با قطر قطع رابطه کرده‌اند، روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند اسامی ۱۸ فرد و گروه مرتبط با دوحه را به فهرست تروریسم خود اضافه کرده‌اند.

این فهرست، علاوه بر ۹ نفر در چند کشور عربی، شامل سه بنیاد خیریه در یمن، سه گروه رسانه‌ای در لیبی، دو تشکل مسلح و یک مؤسسه مذهبی می‌شود که پیشتر در فهرست گروه‌های تروریستی اعلام شده آمریکا بوده‌اند.

مدیر دفتر ارتباطات حکومت قطر در پاسخ کتبی خود به خبرگزاری رویترز در این مورد گفت، فهرست جدید «با این شگفتی ناامیدکننده‌ همراه است که کشورهای تحریم کننده (قطر) همچنان قصه خود را دنبال می‌کنند.»

شیخ سیف بن احمد آل ثانی گفت این فهرست «شواهد دیگری را ارائه می‌کند که کشورهای تحریم کننده به مبارزه با تروریسم پایبند نیستند. همانطور که قبلا اعلام کردیم، همه افراد مرتبط با تروریسم در قطر محاکمه شده‌اند.»

این مقام دولتی امیرنشین کوچک حاشیه خلیج فارس تاکید کرده است که «دوحه به منظور باقی ماندن در خط مقدم مبارزه علیه تروریسم و منابع مالی گروه‌های تروریستی، پیوسته قوانین ضد تروریسم خود را بازبینی می‌کند.»

چهار کشور عمده عرب خاور میانه و شمال آفریقا دوحه را متهم به حمایت مالی از گروه‌های تروریستی و همراهی با سیاست‌های ایران کرده و در درخواستی جدید خواهان پذیرش شش اصل از سوی قطر برای مبارزه با تروریسم شده اند.

قطر که پیشتر گفته این اتهام‌ها «بی اساس بوده و بر حقایق استوار نیستند» و به درخواست‌های سیزده گانه اولیه این بلوک عربی پاسخ مثبت نداده، هنوز پاسخ قطعی و روشنی به این درخواست جدید آنها نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG