لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

قطر: وبسایت خبرگزاری هک شد؛ خبر جعلی از قول امیر دادند


شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر - آرشیو
شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر - آرشیو

دولت قطر روز چهارشنبه خبری را که گفته می شود به نقل از امیر آن کشور در انتقاد از سیاست خارجی آمریکا در پی سفر پرزیدنت ترامپ به عربستان منتشر شده بود تکذیب کرد و گفت هکرها وبسایت خبرگزاری رسمی را هک کرده و اظهارات جعلی به امیر آن کشور نسبت داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، برخی رسانه‌ها شب گذشته و به دنبال سفر رئیس جمهوری ایالات متحده به عربستان و اسرائیل، خبری منتشر کردند که در آن از قول شیخ تمیم بن حمد آل ثانی از رویکرد واشنگتن در منطقه انتقاد شده و حکایت از اختلاف دوحه با همسایگان عرب خود دارد.

دوحه خبر را بلافاصله تکذیب کرد و دفتر امور ارتباطات دولت قطر نیز در بیاینه‌ای با اعلام این که وبسایت خبرگزاری رسمی کشور هک شده و اظهارات منتسب به امیر جعلی و بی اساس است، گفت تحقیقات لازم و جامع در مورد این اتفاق و شناسایی عاملان آن انجام خواهد شد.

حدود سه سال پیش، به دلیل حمایت دوحه از اخوان المسلیمن – گروه اسلامگرایی که ایدئولوژی سیاسی آن سلطنت موروثی را به چالش می‌کشد – روابط میان قطر و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، که همگی نظام حکومتی پادشاهی و سلطنتی دارند، به مدت هشت ماه تیره شد.

در خبری که دولت قطر می‌گوید در آن اظهارات جعلی به امیر آن کشور نسبت داده شده و آن را تکذیب کرده است، گفته شده شیخ تمیم طی سخنانی در مراسم فارع التحصیلی دانشجویان ارتش، از دور جدید تنش‌های کشورهای عرب منطقه با جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده است.

امیر قطر یکی از رهبران ده‌ها کشور عربی خاور میانه، آفریقا و آسیا بود که اوایل همین هفته با رئیس جمهوری ایالات متحده در ریاض پایتخت عربستان دیدار و همچنین در نشست شورای همکاری خلیج فارس و یک نشست منطقه‌ای دیگر با حضور پرزیدنت ترامپ شرکت کرد.

به نوشته رویترز، عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی از درآمدهای سرشار نفت و گاز خود برای تاثیرگذاری بر دیگر کشورهای منطقه خاور میانه استفاده می‌کنند و اختلاف بین آنها معمولا در فضای سیاسی کشورهایی مانند لیبی، مصر، سوریه، عراق و یمن نمود پیدا می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG