لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

کابینه ترامپ اضافه شدن نام اخوان المسلمین را به فهرست سازمانهای تروریستی بررسی می کند


کابینه پرزیدنت ترامپ در حال بررسی اضافه کردن گروه اخوان المسلمین به فهرست سازمان های تروریستی است. اما به گفته کارشناسان این اقدام می تواند از یک سو رابطه آمریکا با برخی از متحدانش در منطقه را به مخاطره انداخته و از سوی دیگر این تصور را در خاورمیانه ایجاد کند که کابینه جدید آمریکا ضد اسلام است.

گروه اخوان المسلمین در سال ۱۹۲۸ در مصر تشکیل شد و از کشورها می خواهد تا در اداره کشور به شریعت اسلامی روی آورند.

اخوان المسلمین که یک جنبش گسترده سیاسی و اجتماعی در دنیای اسلام محسوب می شود، در دهه ۱۹۷۰ میلادی مدعی شد از اعمال خشونت کناره گرفته و به اصلاحات خالی از خشونت روی خواهد آورد. اما گروه فلسطینی حماس که شاخه ای از اخوان المسلمین محسوب می شود، چندین بار به اقدامات تروریستی دست زده است.

خبرگزاری های رویترز و اسوشیتدپرس روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه دولت پیشین و دولت کنونی آمریکا گفتند طرح پیشنهادی اخیر برای بررسی این جنبش و اضافه کردن آن به فهرست سازمان های تروریستی، همزمان با مطرح شدن وضعیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در رابطه با این فهرست است.

روز چهارشنبه نیز شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، به سؤال یکی از خبرنگاران درباره اضافه شدن اخوان المسلمین مصر و سپاه پاسداران ایران به فهرست سازمان تروریستی سازمان ملل، پاسخی قطعی نداد اما گفت پرزیدنت ترامپ برای شناسایی و مبارزه با تروریسم هر آنچه نیاز باشد انجام خواهد داد.

مقامات آمریکا گفته اند عربستان سعودی با اضافه شدن نام اخوان المسلمین به فهرست سازمان تروریستی مشکلی ندارد چرا که عربستان در سال ۲۰۱۴ این گروه را تحریم کرده است.

این در حالی است که مقامات عربستان سعودی در ماه های اخیر با رهبران این گروه مذاکره کرده و اشاره کرده اند امکان دارد ریاض تحریم های اعمال شده بر این گروه را لغو کند.

کارشناسان معتقدند اضافه کردن نام گروه اخوان المسلمین به فهرست سازمان های تروریستی، همچنین رابطه آمریکا با قطر، ترکیه، و تونس را نیز پیچیده خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG