لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۸

واکنش ایران به سخنان پرزیدنت ترامپ: کشورهای منطقه را به خرید اسلحه تشویق می کنید


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به سخنان رئیس جمهوری آمریکا در عربستان، این سخنان را «خصمانه» و با هدف «ترویج ایران‌هراسی» دانست.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بهرام قاسمی روز دوشنبه اول خرداد، در بیانیه ای با اشاره به سخنان دونالد ترامپ گفت: «رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنانی مداخله جویانه، تکراری و ادعاهای بی پایه علیه کشورمان تلاش کرد بار دیگر با ترویج ایران‌هراسی و در تداوم سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران، کشورهای منطقه را به خرید هرچه بیشتر تسلیحات آمریکایی تشویق کند.»

واکنش او به سخنان رئیس جمهوری آمریکا در روز یکشنبه است. پرزیدنت دونالد ترامپ در ریاض در جمع رهبران دهها کشور عربی از خاورمیانه و آفریقا گفته بود که ایران سوخت تنش و اختلاف در خاورمیانه را فراهم می کند و به گروه های تروریستی کمک می‌کند.

او وضعیت سوریه، لبنان و یمن را نمونه‌های از مداخلات و اقدامات و بی‌ثبات کننده ایران در کشورهای دیگر دانست و گفت که بشار اسد با پشتیبانی کامل ایران دست به سرکوب مردم سوریه زده است.

در واکنش به این سخنان، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سیاست دولت ایالات متحده را «جنگ افروزی، مداخله گری، ایران‌هراسی و فروش سلاح خطرناک به حامیان اصلی تروریسم» دانست.

این در حالیست که آقای ترامپ گفته بود که کشورهای مختلف باید برای حل بحران سوریه تلاش کنند. رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود در ریاض، اقدامات جمهوری اسلامی را سوخت آتش افروزی و بی ثبات سازی منطقه دانسته و گفته بود که حکومت ایران به گروه‌های تروریستی کمک می‌کند.

او همچنین مردم ایران را دارای فرهنگی غنی عنوان کرده و گفته بود: «مقام‌های رژیم ایران باید بودجه حمایت از تروریست‌ها را برای مردم خودشان خرج کنند. آنها لیاقت بهترین ها را دارند.»

پرزیدنت ترامپ همچنین روز دوشنبه در اسرائیل گفت که ایران باید فورا حمایت مالی و نظامی «تروریست ها و شبه نظامیان» را متوقف کند.

آمریکا و متحدان آن در منطقه، از جمله عربستان، قطر و امارات، حمایت‌های ایران از گروههای شیعه در کشورهای لبنان، یمن، عراق و برخی از کشورهای آفریقایی، موجب بی‌ثبات‌سازی و تنش می‌دانند.

ایران همچنین در سالهای اخیر با حمایت کامل از دولت بشار اسد، نقش مهمی در سرکوب مخالفان دولت سوریه ایفا کرد؛ امری که مورد انتقاد بسیاری از کشورهای منطقه و کشورهای غربی بوده است.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG