لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۸

موافقت برخی رهبران غرب با حمله اوکراین به اهدافی در خاک روسیه؛ هشدار پوتین نسبت به آغاز یک جنگ فراگیر جهانی


پس از انتشار اخباری مبنی بر موافقت برخی رهبران غربی با حمله مستقیم اوکراین به اهدافی مشخص در داخل روسیه، ولادیمیر پوتین نسبت به عواقب این حملات و احتمال آغاز جنگی فراگیر در سطح جهانی هشدار داد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز سه‌شنبه ۸ خرداد پس از امضای قرارداد امنیتی با بلژیک گفت کی‌یف نیاز فوری دارد تا با تسلیحات اهدایی غرب، خاک روسیه را مورد هدف قرار دهد.

همزمان رئیس جمهوری فرانسه و صدر اعظم آلمان در دیداری مشترک اعلام کردند که اوکراین باید این مجوز را داشته باشد تا سایت‌های نظامی در داخل مرزهای روسیه که از آنجا به خاک اوکراین موشک شلیک می‌شود را هدف قرار دهد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از کشورها خواست «ترس از تشدید تنش را در مقابل نیاز اوکراین به دفاع از خود متعادل کنند.»
او تصریح کرد که «طبق قوانین جنگی» کی‌یف حق دارد از سلاح‌های غربی برای حمله به روسیه استفاده کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو هم در سفر به بلغارستان اعلام کرد که اعضای این ائتلاف باید اجازه دهند اوکراین با تسلیحات غربی به عمق خاک روسیه حمله کند.

پیشتر، دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، نیز گفته بود اوکراین کاملا حق دارد تا از موشک‌های اهدایی بریتانیا برای حمله به داخل خاک روسیه استفاده کند.

رئیس‌جمهوری روسیه اما در واکنش به درخواست اوکراین و موافقت مقامات غربی با هدف قرار دادن خاک روسیه گفت: دادن اجازه به اوکراین برای حمله به عمق خاک روسیه با استفاده از سلاح‌های غربی در حقیقت «بازی با آتش» است و می تواند این درگیری را به جنگی جهانی بدل کند.

ولادیمیر پوتین که به ازبکستان سفر کرده در تاشکند به خبرنگاران گفت: «حملات اوکراین به روسیه بدون استفاده از تسلیحات دوربرد و کمکهای اطلاعاتی و نظامی غرب امکان‌پذیر نیست، بنابراین غرب مستقیماً با روسیه درگیر خواهد شد و این درگیری، گامی به سوی جنگی جهانی خواهد بود.»

او همچنین با تهدید «کشورهای کوچک» اروپایی عضو ناتو افزود:« کشورهای کوچک اروپا دارای زمینهای کوچک و جمعیت بسیار متراکم هستند و باید قبل از صحبت در مورد حمله به عمق خاک روسیه این مسائل در نظر داشته باشند.»

حمله روسیه به اوکراین در زمستان سال ۲۰۲۲، باعث تیرگی روابط مسکو و غرب شده است.

در این تهاجم ده‌ها هزار غیرنظامی اوکراینی کشته شده‌اند، میلیون‌ها نفر به خارج از اوکراین فرار کرده‌اند و بسیاری از مناطق مسکونی این کشور ویران شده و روسیه توانسته کنترل ۱۸ درصد از خاک اوکراین را به دست بگیرد.
این نبرد هم‌اکنون در منطقه خارکیف ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG