لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

درخواست پوتین برای برگزاری انتخابات در اوکراین؛ آمریکا و متحدان آماده اعمال تحریم‌های تازه بر روسیه


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه - آرشیو
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه - آرشیو

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز سه‌شنبه گفت اوکراین باید پس از پایان دوره پنج ساله ریاست جمهوری ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری این کشور، انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار کند.

به گزارش رویترز، اوکراین با وجود پایان دوره ریاست جمهوری زلنسکی انتخاباتی برگزار نکرده است، موضوعی که زلنسکی و متحدان کی‌یف آن را تصمیم درستی در زمان جنگ می‌دانند.

پوتین که تهاجمی تمام عیار علیه اوکراین به راه انداخته است گفت که اکنون تنها مرجع مشروع در اوکراین پارلمان است و باید به رئیس آن قدرت داده شود.

در همین حال یک مقام کاخ سفید روز سه شنبه گفت که ایالات متحده و شرکای آن آماده استفاده از تحریم‌ها و محدودیت‌های صادراتی برای جلوگیری از روابط تجاری چین و روسیه هستند که امنیت آمریکا و متحدانش را در بحبوحه جنگ اوکراین تهدید می‌کند.

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور اقتصاد بین‌الملل، دیلیپ سینگ، گفت این کشورها می‌توانند برای افزایش هزینه روسیه که از ناوگان پوششی برای فرار از سقف تعیین شده قیمت نفت کشورهای گروه هفت استفاده می‌کند، اقدام بیشتری کنند.

او گفت که این کشورها همچنین می‌توانند با توجه به اقدامات مسکو برای تغییر اقتصاد خود در واکنش به شرایط جنگی، تحریم‌های فعلی را در مورد تسهیلات مالی گسترش دهند.

سینگ گفت از زمانی که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا توانایی وزارت خزانه داری برای هدف قرار دادن موسسات مالی را افزایش داد، روابط تجاری چین و روسیه کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG