لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

اولین سفر دولتی یک رئیس جمهوری فرانسه به آلمان در ۲۴ سال گذشته با ورود مکرون به برلین رقم خورد


امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه (راست) و فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان - برلین، ۶ خرداد ۱۴۰۳
امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه (راست) و فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان - برلین، ۶ خرداد ۱۴۰۳

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در راس هئیتی دولتی در روز یکشنبه به برلین رفت. این نخستین سفر دولتی یک رئیس جمهوری فرانسه به آلمان در ۲۴ سال گذشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس هدف از این سفر سه روزه تاکید بر روابط قوی بین دو قدرت اصلی اتحادیه اروپا در آستانه انتخابات پارلمان اروپا است. احزاب راست افراطی در هر دو کشور امیدوارند کرسی‌هایی را در پی آن انتخابات بدست آورند.

مکرون بارها به آلمان رفته است اما این نخستین «سفر دولتی» یک رئیس جمهوری فرانسه از زمان سفر ژاک شیراک به آلمان در سال ۲۰۰۰ است. مکرون از جمله با رئیس جمهوری آلمان که نقشش بیشتر تشریفاتی است و صدراعظم این کشور گفت‌و‌گو می‌کند. شماری از وزیران او را همراهی می‌کنند.

پاریس و برلین سعی دارند مواضع خود را در مورد اتحادیه اروپا و سیاست خارجی هماهنگ کنند.

این سفر در حالی است که آلمان هفتاد و پنجمین سالگرد قانون اساسی خود در دوران پس از جنگ جهانی دوم را جشن می گیرد. در ماه نوامبر نیز سی و پنجمین سالگرد فروپاشی دیوار برلین را جشن می‌گیرد.

آلمان و فرانسه، که بزرگترین اقتصادهای اتحادیه اروپا را دارند، سالها است که به عنوان موتور یکپارچه‌سازی اروپا دیده می‌شوند، اگرچه تفاوت‌هایی در سیاست‌ها و اولویت‌ها بین این دو همسایه بر روی طیفی از موضوعات وجود داشته است.

این تفاوت‌ مواضع در اوایل سال جاری میلادی و در مورد اینکه آیا کشورهای غربی باید از اعزام نیروهای زمینی به اوکراین حمایت کنند، مشهود بود. هر دو کشور پشتیبانان قوی کی‌یف هستند.

مکرون هشدار داد اگر اروپا نتواند با ادامه یافتن جنگ روسیه در اوکراین، نظام دفاعی خود را قوی کند یا اگر نتواند اصلاحات تجاری و اقتصادی بزرگی را برای رقابت با چین و آمریکا انجام دهد، می‌میرد.

در مورد انتخابات پارلمان اروپا در ماه آینده میلادی نیز ماکرون گفت که «ترس از یک دنیای تغییریافته» به رشد جناح راست افراطی در اروپا کمک می‌کند.

او گفت زمانی افراط تغذیه می‌شود که «اجازه ‌دهیم این ترس‌ها به خشم تبدیل شوند.»

مکرون گفت باید با «احترام» به نگرانی‌های مردم گوش داد و «کارآمدی» بیشتری در برخورد با مشکلاتشان داشت.

XS
SM
MD
LG