لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۴

به‌ دستور پوتین، رئیس آژانس فضایی روسیه برکنار شد


 یوری بوریسف
یوری بوریسف

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه یوری بوریسف، معاون سابق نخست وزیر و وزیر دفاع را به‌عنوان رییس جدید سازمان فضایی روسیه برگزید.

این تغییر، اندکی قبل از توافق «مشارکت سازمان فضایی روسیه با ناسا» انجام شد.

روس‌کوسموس، سازمان فضایی روسیه، روز جمعه بیست‌وچهارم تیر ماه خبر داد که برای «مشارکت در انجام پروازها به ایستگاه فضایی بین‌المللی» با ناسا، سازمان فضایی آمریکا، قراردادی را به‌ امضا رسانده‌ است.

براساس قرارداد منعقده که از مدت‌ها پیش در دستور کار سازمان‌های فضایی دو کشور بوده «فضانوردان آمریکایی می‌توانند با موشک‌های سایوز روسیه و در مقابل، فضانوردان روس هم می‌توانند با موشک‌های فضاپیمای آمریکایی به این ایستگاه سفر کنند».

در روزهایی که بین دو کشور روسیه و ایالات متحده، تنشی حاد بر سر جنگ میان روسیه و اوکراین، به‌وجود آمده است، این توافق، یک نمونه نادر از همکاری میان این دو‌ کشور است.

کرملین درباره دلایل تغییر در ریاست سازمان فضایی این کشور، اظهار نظری نکرده‌ است.

دیمیتری روگوزین، رییس برکنار شده سازمان فضایی روسیه، از زمانی که روس‌ کوسموس به‌دلیل نقشش در صنایع دفاعی روسیه پس از اعزام ده‌ها هزار نیرو به اوکراین، با «تحریم‌ها» مواجه شد، موضعی «تقابل‌آمیز» اتخاذ کرده بود.

او تهدید کرده‌بود که از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج می‌شود و گفته بود همکاری با غرب «غیرممکن» است. روگوزین «آشکارا درباره پتانسیل هسته‌ای روسیه لاف می‌زد.»

روس‌کوسموس در ویدیویی که در کانال تلگرامی این سازمان منتشر شده، از «پیشرفت در آژانس فضایی تحت رهبری روگوزین» که در سال ۲۰۱۸ منصوب شده بود، تقدیر کرده‌ است.

بوریسوف، ۶۵ ساله، که سکان هدایت را بر عهده می گیرد، سابقه نظامی دارد و از اواخر دهه ۱۹۹۰ در صنایع دفاعی مشغول بوده است. او به‌عنوان معاون نخست وزیر، بر امور نظامی و فضایی از جمله تولید سلاح و تجهیزات نظارت داشت.

XS
SM
MD
LG