لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

کرملین: پوتین و اردوغان در تهران درباره صادرات غلات اوکراین رایزنی می‌کنند


اردوغان، رئیسی، پوتین
اردوغان، رئیسی، پوتین

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان به تهران می‌روند تا روز سه‌شنبه ۲۸ تیر دیداری سه‌جانبه با ابراهیم رئیسی داشته باشند. علاوه بر این، روسای جمهوری ترکیه و روسیه نیز دیداری دوجانبه در خلال این سفر خواهند داشت.

مراسم استقبال رسمی از روسای جمهوری روسیه و ترکیه، صبح سه‌شنبه در کاخ سعدآباد تهران با حضور ابراهیم رئیسی برگزار می‌شود و عصر همان روز آنها در «هفتمین اجلاس سران کشورهای ضامن روند آستانه» حضور خواهند یافت.

به گزارش خبرگزاری رویترز در روز دوشنبه ۲۷ تیر، یکی از دستیاران کرملین به خبرنگاران گفته است که «صادرات غلات اوکراینی» یکی از محورهای دیدار دوسویه پوتین و اردوغان در روز سه‌شنبه خواهد بود.

یوری اوشاک‌اف، مشاور سیاست خارجی پوتین گفته است، «موضوع حمل غلات اوکراین» در دیدار پوتین و اردوغان مورد بحث قرار خواهد گرفت و «ما آماده هستیم به کار در این مسیر ادامه دهیم.»

بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل متحده، اواخر هفته جاری قراردادی را با هدف از سر گیری حمل و نقل غلات اوکراین از طریق دریای سیاه امضا کنند که به دلیل تصمیم روسیه در فوریه گذشته برای اعزام نیروهای مسلح خود به دریای سیاه، متوقف شده است.

بندرهای دریای سیاه پیش از حمله نظامی روسیه به اوکراین راه اصلی صادرات محصولات کشاورزی این کشور بود که از آن زمان تهاجم روسیه به اوکراین مسدود شده است.

همچنین در این گزارش محور مذاکرات روسای جمهوری روسیه و ترکیه با ابراهیم رئیسی «بحران سوریه» عنوان شده که همه طرف‌ها در آن دخالت نظامی دارند.

همچنین خبرگزاری فرانسه در گزارشی درباره سفر پیش روی پوتین و اردوغان به تهران را جهت جمع‌بندی گفت‌وگوها درباره سوریه دانست و این دیدار را پایانی بر بیش از ۱۱ سال درگیری داخلی در این کشور قلمداد کرد.

در این گزارش با اشاره به مشارکت هر سه کشور در تحولات سوریه، نوشت، روسیه و ایران از دولت دمشق در برابر مخالفانش حمایت می‌کنند و ترکیه مدافع شورشیان است.

رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌جمهوری ترکیه تهدید کرده که حمله جدیدی را علیه شبه‌نظامیان کرد در شمال سوریه آغاز خواهد کرد و ایران پیش‌تر هشدار داده که اقدام نظامی ترکیه منطقه را بی‌ثبات» می‌کند.

رئیس‌جمهور ترکیه ماه‌هاست که پیشنهاد ملاقات با رهبر روسیه را برای کمک به حل تنش‌های جهانی از زمان آغاز جنگ ارائه کرده است.

علاوه بر این، به گزارش روزنامه صباح چاپ ترکیه، دفتر ریاست جمهوری ترکیه امروز دوشنبه اعلام کرده است که «تحولات سوریه»، مبارزه با «سازمان‌های تروریستی از جمله پ.ک.ک و ی.پ.گ، تلاش برای «حل مسائل سیاسی»، و «بازگشت داوطلبانه سوری‌ها به کشورشان» از محورهای این گفت‌وگوها است که با عنوان هفتمین اجلاس «سران روند آستانه» برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG