لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

وزیر صنایع اوکراین: می‌خواهیم «زرادخانه جهان آزاد» باشیم


الکساندر کامیشین، وزیر صنایع استراتژیک اوکراین
الکساندر کامیشین، وزیر صنایع استراتژیک اوکراین

مقام جدید صنایع دفاعی اوکراین می‌گوید که او ضمن تلاش برای افزایش ساخت تسلیحات داخلی، می‌خواهد این کشور را به مرکز تولید جنگ‌افزار برای غرب تبدیل کند.

الکساندر کامیشین، وزیر صنایع استراتژیک اوکراین، گفت که حمله روسیه به کشورش، و جنگ اسرائیل و حماس که در خاورمیانه در جریان است، نیاز کشورها را به صرف هزینه برای سیستم‌های دفاعی خود برجسته کرده است.

کامیشین جمعه ۱۲ آبان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که اوکراین روی این تمرکز کرده است که ‌«زرادخانه جهان آزاد» باشد.

او در ادامه افزود که تقریبا ۵۰۰ شرکت در صنایع دفاعی اوکراین برای افزایش تولید تسلیحات به منظور مقابله با تهاجم نظامی روسیه تلاش می‌کنند.

در این میان ۷۰ کارخانه دولتی و بیش از ۲۰۰ کارخانه عمدتاً خصوصی در ساخت سیستم‌های خودکار، و بیش از ۲۰۰ شرکت بخش خصوصی در تولید انواع مختلف تسلیحات و مهمات فعالیت دارند.

به گفته کامیشین، جنگ‌افزارهای ساخت اوکراین در میدان جنگ آزمایش و در این فرآیند از نظر کیفی بهتر می‌‌شوند، و می‌توانند به جهان آزاد کمک کنند.

الکساندر کامیشین، وزیر صنایع استراتژیک اوکراین
الکساندر کامیشین، وزیر صنایع استراتژیک اوکراین

الکساندر کامیشین حدود هشت ماه پیش به این سمت منصوب شد و اکنون مسئول حدود ۳۰۰ هزار نفری است که در صنایع دفاعی اوکراین شاغل هستند.

او پیشتر رئیس راه‌آهن ملی اوکراین بود و به دلیل عملکرد درخشان خود در حفظ قطارها هنگام حمله روسیه، و انتقال صدها هزار اوکراینی به مکان‌های امن به شهرت رسید.

کامیشین در مدت کوتاهی صنایع دفاعی اوکراین را متحول کرد و اکنون نیر‌وهای نظامی این کشور در عملیات خود بصورت قابل توجهی از جنگ‌افزارهای تولید داخل استفاده می‌کنند.

خمپاره، مهمات توپخانه، پهپاد، خودروهای زرهی، و نفربر از جمله محصولاتی هستند که در حال حاضر در اوکراین تولید می‌شوند.

افزایش تولید داخلی تسلیحات، توانایی اوکراین را برای حمله به خاک روسیه افزایش داده و این‌ کشور را از فاز دفاعی خارج کرده است .

با توجه به اینکه بسیاری از متحدان اوکراین با ارسال جنگ‌افزار به این کشور دچار کمبود شده‌اند، کی‌یف تلاش می‌کند تا آنها را به تولید مشترک تسلیحات تشویق کند.

به گفته کامیشین، بیش از ۶۰ شرکت خارجی توافق‌نامه‌ای را برای عضویت در اتحاد صنایع دفاعی اوکراین امضا کردند، این شرکت‌ها از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، لهستان، جمهوری چک، و ترکیه هستند.

اوکراین امیدوار است که با ادامه این روند به صادرکننده عمده تسلیحات به جهان آزاد تبدیل شود. با این حال به گفته کامیشین، این طرح بدون مشارکت شرکای خارجی به نتیجه نخواهد رسید.

او با اشاره به تهاجم ویرانگر روسیه، یادآور می‌شود که‌ اوکراین نیاز به تولید سلاح بیشتر دارد زیرا با «بزرگترین جنگ نسل‌ها» مواجه است.

XS
SM
MD
LG