لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

نمایش قدرت در اقیانوس آرام؛ پوتین از عملکرد ارتش روسیه در رزمایش بزرگ دریایی تقدیر کرد


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز دوشنبه از عملکرد ارتش این کشور در «رزمایش بزرگ دریایی در اقیانوس آرام» تقدیر کرد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد که «۱۶۷ ناوچه، ۱۲ زیردریایی، ۸۹ جت جنگی و ۲۵ هزار نیروی نظامی» در این رزمایش شرکت کرده‌اند.

او همچنین گفت که بمب‌افکن‌های راهبردی دوربرد روسیه با قابلیت حمل سلاح اتمی به عنوان بخشی از این رزمایش، بر فراز بخش مرکزی اقیانوس آرام پرواز خواهند کرد تا حملاتی را علیه گروه‌هایی از کشتی‌های دشمن، شبیه‌سازی کنند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد قسمت‌هایی در بخش جنوبی «دریای اُخُتسک»، «خلیج پتر‌کبیر» در نزدیکی دریای ژاپن و «خلیج آواچا» در سواحل جنوب شرقی شبه‌جزیره کامچاتکا به دلیل تمرین پرتاب اژدر و موشک و تمرینات توپخانه، برای مدتی بر روی حمل و نقل دریایی و هوایی بسته خواهند شد.

ژاپن چندین دهه است که می‌گوید «جزایر کوریل» یا همان «سرزمین‌های شمالی» بخشی از سرزمین این کشور است.

اتحاد جماهیر شوروی کنترل این سرزمین‌ها را پس از شکست متحدین در جنگ دوم جهانی از ژاپن گرفت.

سال گذشته میلادی کرملین اعلام کرد که مذاکرات صلح مربوط به این جزیره با ژاپن را در اعتراض به «تحریم‌های توکیو علیه مسکو» در پی جنگ اوکراین، به حالت تعلیق درمی آورد.

روسیه در سال‌های اخیر حضور نظامی خود را در این جزایر افزایش داده و «جت‌های جنگنده پیشرفته، موشک‌های ضد ناو و سامانه‌های دفاع هوایی» را در آنجا مستقر کرده است.

XS
SM
MD
LG