لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

منتقد پوتین به ۲۵ سال حبس محکوم شد؛ آمریکا: او یکی دیگر از قربانیان «سرکوب فزاینده» کرملین است


ولادیمیر کارا-مورزا، چهره اپوزیسیون روسیه، در قفس شیشه‌ای در دادگاه مسکو
ولادیمیر کارا-مورزا، چهره اپوزیسیون روسیه، در قفس شیشه‌ای در دادگاه مسکو

وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای صدور حکم ۲۵ سال زندان برای یک چهره سرشناس اپوزیسیون روسیه را محکوم کرد و او را یکی دیگر از قربانیان «سرکوب فزاینده» دولت پوتین دانست.

دادگاه مسکو روز دوشنبه ۲۸ فروردین ولادیمیر کارا-مورزا، از چهره‌های برجسته اپوزیسیون و منتقد سرسخت پوتین، را در رابطه با چند اتهام، از جمله «خیانت»، به ۲۵ سال زندان محکوم کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حکم صادره علیه این زندانی ناراضی روس، بر همبستگی آمریکا با کارا-مورزا و همه کسانی که «شجاعانه در پی آینده‌ای روشن‌تر برای روسیه هستند» تاکید کرد.

این وزارتخانه از کارا-مورزا به عنوان یکی دیگر از افرادی که هدف «کارزار سرکوب فزاینده دولت روسیه» قرار گرفته‌اند یاد کرد و خواستار آزادی او و بیش از ۴۰۰ زندانی سیاسی دیگر در روسیه شده است.

کارا-مورزای ۴۱ ساله که دارای گذرنامه‌های روسی و بریتانیایی است سال‌ها از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، انتقاد کرده و از دولت‌های غربی خواسته است تحریم‌هایی را علیه دولت روسیه و شماری از اتباع آن کشور به دلیل نقض حقوق بشر وضع کنند.

کارا-مورزا ساعاتی پیش از بازداشت خود در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی خبری «سی ان ان» آمریکا گفته بود که روسیه توسط «رژیم قاتلان» اداره می‌شود. این چهره اپوزیسیون پیش از این در سخنرانی‌هایی در ایالات متحده و اروپا حکومت روسیه را به بمباران غیرنظامیان در اوکراین متهم کرده بود.

کارا-مورزا در پی شنیدن حکم ۲۵ سال زندان خود با خونسردی و لبخند زنان گفت که «روسیه آزاد خواهد شد.» او هفته پیش محاکمه خود پشت درهای بسته را به دادگاه‌های نمایشی دوران ژوزف استالین در سال‌های ۱۹۳۰ میلادی تشبیه کرده بود.

XS
SM
MD
LG