لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

انتشار عمومی بخشی از آرشیو عکس کاخ گلستان؛ هدیه ناشر ناشناس به علاقه‌مندان فرهنگ و هنر ایران


یکی از عکس‌های دوره قاجار، آرشیو کاخ گلستان
یکی از عکس‌های دوره قاجار، آرشیو کاخ گلستان

شمار قابل توجهی از عکس‌های دوره قاجار متعلق به آرشیو کاخ گلستان توسط یک کاربر ناشناس در یک فایل دیجیتالی گوگل درایو منتشر شده؛ ناشر ناشناس می‌گوید این عکس‌ها را برای استفاده علاقه‌مندان فرهنگ و هنر ایران در اختیار همگان قرار داده است.

این تصاویر که شامل ۷۴ آلبوم با بیش از سه هزار عکس از زندگی آن دوره مردم در مناطق مختلف ایران، ساختمان‌ها و شخصیت‌های تاریخی و همچنین عکس‌هایی از ناصرالدین شاه است، به گفته فرد منتشر کننده، برای «خارج شدن از انحصار» در اختیار عموم قرار گرفته است.

منبع ناشناسی که تصاویر را منتشر کرده، با انتقاد از مسئولانی که سندهای تاریخی را به گفته او «حبس» می‌کنند، تأکید کرده که عکس‌ها را برای استفاده کسانی که به فرهنگ و هنر ایران علاقه دارند منتشر کرده و از مخاطبانش خواسته که هر یک آلبوم‌ها را برای چند تن دیگر بفرستند.

روابط عمومی مجموعه فرهنگی کاخ گلستان در پی انتشار این عکس‌ها در بیانیه‌ای گفته که «شیء یا آلبومی از کاخ گلستان مفقود نشده» و مجموعه منتشر شده «بخش کوچکی از آلبوم عکس‌های تاریخی» این مجموعه است که به عنوان «آلبوم‌های سایه» و «اسکن شده از روی نسخه اصلی» است و «به‌زودی آلبوم‌های بیشتری از عکس‌خانه» این کاخ منتشر خواهد شد.

در آلبوم‌خانه کاخ گلستان که از گنجینه‌های ارزشمند عکس و فیلم است، تصاویری از دوران پادشاهی قاجار و آلبوم‌هایی که به آنها اهدا شده وجود دارد که پیشینه آن به «بیش از ۱۷۰ سال» می‌رسد.

بنا بر اطلاعاتی که مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان پیش از این منتشر کرده، این «اسناد مصور» درباره «سفرها، اعیاد، سوگواری‌ها، روزمرگی‌ها، حرم‌سراها و ابنیه تاریخی» است و علاوه بر آن، «عکس‌هایی از کشورهای روسیه، اتریش، آلمان» و شمار دیگری از کشورها در آرشیو آن موجود است.

آلبوم‌خانه کاخ گلستان شامل یک هزار و ۵۲۰ آلبوم و حدود ۹ هزار شیشه است و از جمله «عکس‌های سیاه و سفید، رنگی، باسمه‌ای، لیتوگراف» در این مجموعه وجود دارد.

  • شماری از عکس‌های اسکن شده از آرشیو کاخ گلستان

XS
SM
MD
LG