لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

ساخت یک مجموعه تلویزیونی در آمریکا درباره پادشاهی محمدرضا شاه پهلوی


محمدرضا شاه پهلوی و شهبانو فرح پهلوی
محمدرضا شاه پهلوی و شهبانو فرح پهلوی

«ورایتی»، نشریه معتبر سرگرمی در ایالات متحده، از تولید یک مجموعه تلویزیونی درباره دوران پادشاهی محمدرضا شاه پهلوی در ایران خبر داد.

بنا بر یک گزارش اختصاصی که «ورایتی» روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت منتشر کرد، مجموعه «آخرین شاه» که الهام گرفته از مجموعه «تاج»، تولید شبکه «نتفلیکس» درباره خانواده سلطنتی بریتانیا است، چهار دهه سرنوشت‌ساز از تاریخ ایران را در بر می‌گیرد.

این بازه زمانی از جنگ جهانی دوم و شروع پادشاهی محمدرضا‌شاه پهلوی آغاز می‌شود و با وقوع انقلاب اسلامی و گروگان‌گیری از سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۳۵۸ به پایان می‌رسد.

محمدرضا شاه پهلوی و شهبانو فرح، در کنار فرزندانشان
محمدرضا شاه پهلوی و شهبانو فرح، در کنار فرزندانشان

این مجموعه که در شرکت «رندوم اکسس میدیا»، شرکت تولید فیلم موری رزمارین، نویسنده در حال ساخت است، زندگی شاه و همسر سومش فرح پهلوی را دنبال می‌کند.

نشریه ورایتی در مطلبی اختصاصی درباره این سریال با توصیف شهبانو فرح پهلوی به عنوان «پیشگام حقوق زنان و هنر مدرن»، نوشته است، او که در سال ۱۳۳۸ در لباسی از «دیور» مزین به نخ‌های نقره و مروارید و طراحی شده توسط «ایو ‌سن ‌لوران» با شاه ایران ازدواج کرد، اغلب با جکی کندی،‌ بانوی اول اسبق آمریکا، مقایسه می‌شود.

تصویری از شهبانو فرح پهلوی در سال ۱۳۳۸ در تهران (آرشیو)
تصویری از شهبانو فرح پهلوی در سال ۱۳۳۸ در تهران (آرشیو)

ورایتی داستان این مجموعه را چنین نقل می‌کند: «روایت قهرمانانه و در نهایت تراژیک یک همسر، مادر، و ملکه که تلاش می‌کند شوهرش، خانواده‌اش، خاندانش، و میهنش را نجات دهد. در این داستان که از دریچه نگاه شهبانو فرح روایت می‌شود ... شخصیت‌ها در حماسه‌ای متقاعد‌کننده از روابط شخصی، بحران‌های خانوادگی، دسیسه‌های درباری، آشوب‌های مذهبی، و توطئه‌هایی با ابعاد شکسپیری در هم تنیده شده‌اند و همه در برابر انبار باروت انقلابی قرار می‌گیرند که مسیر تاریخ را تغییر خواهد داد.»

این مجموعه تلویزیونی قرار است با توجه به نقش فعلی ایران در ژئوپلیتیک جهانی در زمانی مناسب پخش شود.

موری رزمارین که قسمت آزمایشی مجموعه را نوشته است نویسنده، کارگردان، و تهیه‌کننده است. او پیش‌تر به عنوان روزنامه‌نگار‌پژوهشی با برنامه‌هایی چون «۶۰» در شبکه «ای‌بی‌سی» کار کرده است.

او درباره این مجموعه می‌گوید: «بسیاری از مردم امروز [به ویژه جوان‌ها] نمی‌دانند که قبل از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷، در زمان شاه، ایران یکی از غربی‌ترین کشورهای خاورمیانه... و قوی‌ترین متحد آمریکا و اسرائیل در منطقه بود.»

رزمارین همچنین فیلمی داستانی به نام «ماجرای دیمونا» درباره مردخای وانونو، افشاگر هسته‌ای اسرائیلی نوشته که قرار است توسط فرد شپیسی کارگردان «شش درجه جدایی» کارگردانی شود.

منبع: ورایتی

XS
SM
MD
LG