لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۱

تجمع خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی در مقابل دادگاه نظامی؛ اسماعیلیون: این دادگاه «نمایشی شرم‌آور» است


تصویری از تجمع خانواده‌های جان‌باختگان هواپیما اوکراینی در مقابل دادگاه نظامی (یکشنبه ۳۰ آبان)
تصویری از تجمع خانواده‌های جان‌باختگان هواپیما اوکراینی در مقابل دادگاه نظامی (یکشنبه ۳۰ آبان)

گروهی از خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ اوکراینی همزمان با برگزاری دادگاه نظامی برای ۱۰ افسر رده پایین معرفی شده از سوی جمهوری اسلامی به عنوان متهم و مقصر هدف قرار گرفتن و سرنگونی این هواپیما، روز جاری در برابر سازمان قضایی نیروهای مسلح در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند.

بنا بر اخبار و ویدیوهای منتشر شده در کانال تلگرامی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی،‌ گروهی از خانواده‌های جان‌باختگان این پرواز روز یکشنبه ۳۰ آبان ماه با در دست داشتن پلاکاردهایی که روی آنها نوشته شده بود «مطالعه پرونده پیش از رسیدگی حق مسلم و قانونی ما است» در مقابل سازمان قضایی نیروهای مسلح در تهران تجمع کردند.

در یکی از ویدیوها شعارهایی مانند «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر جمهوری اسلامی» به گوش می‌رسد.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ اوکراین، پیشتر با انتشار متنی در توییتر،‌ برگزاری این دادگاه نظامی را «نمایشی شرم‌آور» خواند و نوشت: «نیمکت متهمین منتظر عوامل اصلی خواهد ماند. علی خامنه‌ای، فرماندهان سپاه و اعضای شورای عالی امنیت ملی. دور نخواهد بود.»

خانواده‌های معترض همچنین با در دست گرفتن تصاویری از اعضای خانواده خود که در سقوط این هواپیما کشته‌شدند این دادگاه را فاقد اعتبار اعلام کردند.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین عازم کانادا بود پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران مبنی بر این که سقوط این هواپیما بر اثر نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است. اما این تاخیر در اعلام حقیقت و آشکار شدن فریبکاری نظام، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

سازمان هواپیمایی ایران در نهایت با انتشار گزارش نهایی خود «کاربر سامانه دفاع هوايی مستقر در اطراف تهران» را مقصر سقوط هواپیما اوکراینی دانسته و اعلام کرد که او منتظر دستور از مرکز نمانده،‌ به‌ دلیل «خطا در تنظیم جهت جغرافیایی» هواپیمای پرواز پی‌اس۷۵۲ را «متخاصم» تشخیص داده و «بر خلاف رويه پیشبینی شده»، اقدام به شلیک دو موشک به سمت هواپیما کرده است.

مقامات کانادایی و اوکراینی به گزارش نهایی که مقامات جمهوری اسلامی ایران بیش از یک سال پس از سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک موشک های سپاه منتشر کردند واکنش منفی نشان دادند و دولت کانادا از نبود اطلاعات قانع‌کننده در این گزارش ابراز نگرانی عمیق کرده است.

XS
SM
MD
LG