لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

عرضه کتاب «پی‌اس۷۵۲ زخمی باز در آسمان» در نمایشگاه فرانکفورت؛ حامد اسماعیلیون: «جنایات جمهوری اسلامی» را یادآوری کردیم


تصویری از غرفه انجمن خانواده جانباختگان پرواز هواپیمایی اوکراین در نمایشگاه کتاب فرانکفورت
تصویری از غرفه انجمن خانواده جانباختگان پرواز هواپیمایی اوکراین در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

اعضای انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی- اس ۷۵۲ اوکراینی با هدف بالا بردن «اطلاعات شرکت‌کنندگان و درگیر کردن رسانه‌ها» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت حضور پیدا کردند.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸، یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین عازم کی‌یف بود که پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با اصابت دو موشک شلیک شده توسط سپاه پاسداران سرنگون شد. خانواده‌های جان‌باختگان این پرواز، از آن روز تاکنون کوشیده‌اند توجه جهانی را به درخواست خود برای پاسخگو کردن حکومت جمهوری اسلامی نسبت به ساقط کردن این هواپیما جلب کنند.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانفکفورت ،که هر سال از تاریخ ۲۰ تا ۲۴ اکتبر برابر با ۲۸ مهر تا ۲ آبان ماه در شهر فرانکفورت آلمان برگزار می‌شود، امسال غرفه‌ای را در اختیار انجمن خانواده جان‌باختگان پرواز هواپیمایی اوکراینی قرار داده است.

بر اساس تصاویر و ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا، اعضای این انجمن با حضور در این نمایشگاه کتاب مصوری به نام «پی‌اس ۷۵۲: زخمی باز در آسمان» را در اختیار بازدید کنندگان قرار داده اند؛ کتابی که بر اساس زندگی مسافران این هواپیمای سرنگون شده و تلاش خانواده‌ قربانیان برای برقراری عدالت منتشر شده است.

تصویری از کتاب مصور « PS752 زخمی باز در آسمان»
تصویری از کتاب مصور « PS752 زخمی باز در آسمان»

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲، با اشاره به حضور افتخاری کشور کانادا در این نمایشگاه گفت، این کتاب مجموعه‌ای از نوشته‌های خانواده جان‌باختگان و بخش‌هایی از زندگینامه مسافران هواپیما اوکراینی است که همزمان با این نمایشگاه منتشر و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

آقای اسماعیلیون دلیل حضور این انجمن در نمایشگاه بین المللی فرانکفورت را یادآوری «جنایات جمهوری اسلامی» و آگاهی رسانی به مخاطبانی که مسائل ایران را به صورت جدی دنبال نمی‌کنند اعلام کرد و گفت، واکنش‌های خوبی نسبت به برپایی این غرفه در نمایشگاه دیده شده و رسانه‌های فارسی ‌زبان و غیر فارسی زبان بار دیگر در رابطه با این فاجعه صحبت کرده‌اند.

حامد اسماعیلیون، که فرزند و همسرش را در فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی از دست داده است، همچنین از اقدامات بعدی خانواده‌ قربانیان و انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز ۷۵۲ خبر داد. او در رابطه با همکاری با دولت‌های اوکراین و کانادا برای ارائه پرونده ساقط شدن این هواپیما به دادگاه بین المللی به صدای آمریکا گفت: «زمان آن رسیده که این پرونده به سازمان جهانی هوانوردی ارجاع داده شود.»

غرفه انجمن خانواده جانباختگان پرواز هواپیمایی اوکراین در نمایشگاه کتاب فرانکفورت
غرفه انجمن خانواده جانباختگان پرواز هواپیمایی اوکراین در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

مقامات جمهوری اسلامی تا چند روز دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کردند. اما ایالات متحده در همان زمان به طور مشخص از سرنگونی هواپیما خبر داد. پس از چند روز، سپاه پاسداران سرانجام اعتراف کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است. این تاخیر در اعلام حقیقت و فریبکاری نظام، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

سرنگونی هواپیمای اوکراینی زمانی صورت گرفت که سپاه پاسداران به بهانه تلافی کشتن قاسم سلیمانی موشک‌هایی به بخش‌های خالی از سکنه یک پایگاه آمریکا در عراق شلیک کرد. کشورهای کانادا، بریتانیا، افغانستان، سوئد که شهروندانشان در آن رویداد کشته شدند، ائتلافی تشکیل داده اند تا در یک تلاش این پرونده را به نتیجه برسانند.

سازمان هواپیمایی ایران در نهایت با انتشار گزارش نهایی خود «کاربر سامانه دفاع هوايی مستقر در اطراف تهران» را مقصر سقوط هواپیما اوکراینی دانسته و اعلام کرد که او منتظر دستور از مرکز نمانده،‌ به‌ دلیل «خطا در تنظیم جهت جغرافیایی» هواپیمای پرواز پی‌اس۷۵۲ را «متخاصم» تشخیص داده و «بر خلاف رويه پیشبینی شده»، اقدام به شلیک دو موشک به سمت هواپیما کرده است.

مقامات کانادایی و اوکراینی به گزارش نهایی که مقامات جمهوری اسلامی ایران با گذشت بیش از یک سال از سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک موشک های سپاه منتشر کردند واکنش منفی نشان دادند و دولت کانادا از نبود اطلاعات قانع کننده در این گزارش ابراز نگرانی عمیق کرده است.

XS
SM
MD
LG