لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۷

کانادا و اوکراین برای دریافت «غرامت مناسب» از ایران همکاری می‌کنند


هواپیمای اوکراینی با دهها مسافر ایرانی در دیماه ۹۸ توسط موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد و ۱۷۶ نفر جان باختند.
هواپیمای اوکراینی با دهها مسافر ایرانی در دیماه ۹۸ توسط موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد و ۱۷۶ نفر جان باختند.

اوکراین و کانادا پیرامون دریافت «غرامت مناسب» از ایران و پرداخت آن به خانواده قربانیان پرواز ۷۵۲ همکاری می کنند.

بر اساس گزارش اوکرینفورم و به نقل از وزارت خارجه کانادا، این موضوع در دیدار مارک گارنئو، وزیر خارجه کانادا، و دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، مورد بررسی قرار گرفت. این دو مقام روز چهارشنبه ۱۶ تیر در حاشیه کنفرانس اصلاحات اوکراین در شهر ویلنیوس در لیتوانی دیدار کردند.

وزرای خارجه کانادا و اوکراین در این دیدار بر تعهدشان بر همکاری با یکدیگر برای دستیابی به عدالت و شفاف سازی در خصوص پرواز ۷۵۲ تاکید کردند.

هواپیمای اوکراینی پرواز ۷۵۲ دی ماه ۱۳۹۸ با شلیک دو موشک سپاه پاسداران در آسمان تهران سرنگون شد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن از جمله تعداد زیادی از ایرانیان مقیم کانادا کشته شدند.

شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح سه شنبه این هفته گفت برای پرداخت غرامت در خصوص سرنگونی هواپیمای اوکراینی، بین اتباع ایرانی و غیرایرانی تفاوتی نیست.

حامد اسماعیلیون، که فرزند و همسرش را در فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه از دست داده است، در رابطه با روند رسیدگی به پرونده هواپیما اوکراینی با انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری ایران به صدای آمریکا گفت: «گمان نمی‌کنم پیشرفتی در روند رسیدگی پرونده در ایران صورت بگیرد. جمهوری اسلامی با این انتخاب مشخصا در نظر دارد نسبت به تمام پرونده‌های حقوق بشری به دنیا چنگ و دندان نشان ‌دهد.»

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸، و ساعاتی پس از پی حمله موشکی سپاه به یک پایگاه میزبان نیروهای آمریکایی در عراق که در پی کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله پهپادی آمریکا صورت گرفت، یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که با ۱۷۶ سرنشین عازم کی‌یف بود، پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با اصابت دو موشک شلیک شده توسط سپاه پاسداران سرنگون شد.

XS
SM
MD
LG