لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

مقام قضایی ایران: برای پرداخت غرامت در خصوص پرواز اوکراینی بین اتباع ایرانی و غیرایرانی «تفاوتی» نیست


آرشیو
آرشیو

ٰشکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح می‌گوید برای پرداخت غرامت در خصوص سرنگونی هواپیمای اوکراینی، بین اتباع ایرانی و غیرایرانی تفاوتی نیست.

او همچنین مدعی شد که خانواده بیش از ۱۳۰ تن از جان‌باختگان واقعه شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی «تحت پوشش بنیاد شهید قرار گرفته‌اند.»

شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح، روز سه‌شنبه ۱۵ تیر، با بیان این که «پرونده‌ای ۲۰۰ صفحه‌ای با ۱۰ متهم» در این خصوص تشکیل شده، گفت که تحقیقات این پرونده «بدون هرگونه غلو و بزرگ‌نمایی» «بدون شک کم‌نظیر» دانست.

به نوشته ایرنا، بهرامی گفت «مبلغ ۱۵۰ هزار دلار بابت غرامت و خسارت هر جان باخته تأمین شد و غرامات جان باختگان و خساراتی که به اموال آنها وارد شده توسط دولت در حال پرداخت است و تفاوتی هم بین اتباع ایرانی و غیرایرانی وجود ندارد.»

پیشتر، خانواده‌های قربانیان بر محاکمه شفاف و عادلانه عاملان شلیک موشک به هواپیما تاکید کرده‌اند و نسبت به عملکرد غیرشفاف مقامات ایران اعتراض کرده‌اند.

وزیر خارجه اوکراین نیز سال گذشته گفته بود که کشورش همه تلاش خود را می کند تا اینکه پرداخت غرامت در مورد پرواز اوکراینی به حداکثر برسد. او گفته بود مذاکرات با ایران آسان نخواهد بود.

هواپیمای پرواز ۷۵۲ اوکراین، در تاریخ ۱۸ دی ۱۳۹۸ با شلیک دو موشک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سقوط کرد و ۱۷۶ سرنشین آن از جمله ده‌ها نفر از ایرانیان مقیم کانادا کشته شدند.

سوم تیر ماه، شبکه خبری کانادایی «سی‌بی‌سی» گزارش داد که نتایج تحقیقات هشت ماهه دولت کانادا از سرنگونی هواپیمای اوکراینی نشان می‌دهد این کشور به شواهدی مبنی بر این که این اقدام «از قبل برنامه‌ریزی شده» باشد نرسیده است. با این حال گزارش منتشر شده از نتایج این تحقیقات تاکید می‌کند که این موضوع به هیچ عنوان «مسئولیت مرگ ۱۷۶ انسان بی‌گناه» را از ایران سلب نمی‌کند.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز ۷۵۲ که دختر و همسر خود را در سقوط هواپیما از دست داده است پیشتر گفته بود: «ما ایرانی کانادایی‌ها می‌گوییم این سازمان‌ها و دولت‌ها حکومت جمهوری اسلامی را چون ما نمی‌شناسند، هیچ کس بهتر از ما که یوغ این ستمگر را ۴۲ سال به گرده کشیده است آن حکومت را نمی‌شناسد. ماییم که می‌دانیم آنها به هر جنایتی توانا هستند.»

اواسط خرداد ماه امسال گروه هماهنگی و پاسخ بین‌المللی برای قربانیان پرواز اوکراینی، شامل نمایندگان کشورهای کانادا، سوئد، اوکراین، و بریتانیا که شهروندانشان در جریان سرنگونی پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین توسط موشک‌های سپاه پاسداران کشته شدند، در بیانیه‌ای مشترک نسبت به «نقض قوانین بین‌المللی» از سوی جمهوری اسلامی ایران اعتراض کردند.

وزارت خارجه اوکراین نیز فروردین گذشته با صدور بیانیه‌ای مقامات جمهوری اسلامی ایران را به «دستکاری» در واقعیت و ایجاد «خشم و ناامیدی» در طرف اوکراینی متهم کرد.

XS
SM
MD
LG