لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۴

تجمع مال‌باختگان در تهران، کارگران در خوزستان، و صاحبان دستگاه‌های راه‌سازی در کهگیلویه و بویراحمد


اعتراض متقاضیان مسکن، سنندج، تیر ۱۴۰۳
اعتراض متقاضیان مسکن، سنندج، تیر ۱۴۰۳

اعتراضات معیشتی روز سه‌شنبه با تجمع مال‌باختگان شرکت «ریگان خودرو» در تهران، اعتراض کارگران شرکتی طرح آبیاری کارون بزرگ در خوزستان، و تجمع اعتراضی دستگاه‌داران راه‌سازی در استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه یافت.

بنا بر گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی در روز سه‌شنبه ۱۲ تیر، شماری از مال‌باختگان شرکت «ریگان خودرو» در مقابل مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی در تهران تجمع کردند.

هم‌زمان، منابع صنفی گزارش دادند که کارگران شرکتی «طرح آبیاری کارون بزرگ» در استان خوزستان در اعتراض به «شرایط شغلی و استخدامی» خود، سه روز است که در اعتراض به سر می‌برند.

کانال تلگرامی «اعتراض مدنی بازار» به نقل از یکی از کارگران معترض نوشت، تاکنون «حدود ۸۰ نفر از مجموع ۱۳۰ کارگر مشمول طرح تبدیل وضعیت از قرارداد کار پیمانی به مستقیم، تبدیل وضعیت شده‌اند» اما «وضعیت استخدامی حدود ۳۵ کارگر شرکتی علی‌رغم ارائه مدارک استخدامی به سازمان آب و برق خوزستان هنوز مشخص نیست.»

علاوه بر این، یک گزارش شهروندی، حاکی از اعتراض رانندگان و دارندگان دستگاه‌های راه‌سازی در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

به گفته معترضان، «دستگاه‌های آنها در مدت ۱۱ روز گذشته به دلیل نبود سوخت زمین‌گیر شده» اما در مراجعه به نهادهای حکومتی مسئول پاسخی به آنها داده نمی‌شود.

رانندگان و صاحبان دستگاه‌های راه‌سازی روز سه‌شنبه در مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کرده‌اند و به نبود سوخت اعتراض دارند.

همچنین روز سه‌شنبه منابع صنفی گزارش دادند که گروهی از متقاضیان مسکن در اعتراض به «بی‌کفایتی مسئولان» و «عدم پاسخگویی به مشکلات» در ورودی اداره کل مسکن و شهرسازی در سنندج را مسدود کردند.

این تجمع برای چندمین بار در روز دوشنبه برگزار شده و معترضان خواهان رسیدگی به مشکلاتشان و پاسخگویی مقامات مسئول هستند.

علاوه بر این، یک گزارش تصویری شهروندی که روز سه‌شنبه منتشر یافته، نشان می‌دهد اعتراضات بازنشستگان شرکت مخابرات که روز دوشنبه در چند استان جریان داشت، در استان زنجان نیز برقرار بوده است.

تجمع شماری از بازنشستگان شرکت مخابرات در زنجان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:24 0:00

گسترش اعتراضات صنفی گروه‌های مختلف از جمله بازنشستگان، کارگران صنایع مختلف، معلمان، مال‌باختگان، و پرستاران و کارکنان بخش درمان نشانگر افزایش مشکلات معیشتی در ایران و بی‌توجهی مقامات جمهوری اسلامی است.

در این حال، تلاطم در بازار طلا و ارز ایران ادامه دارد و در روز سه‌شنبه بهای هر یک دلار آمریکا نزدیک به ۶۲ هزار تومان و هر سکه بهار آزادی به ۴۳ میلیون تومان رسیده است.

حسین راغفر، اقتصاددان، در روزهای گذشته و هم‌زمان با شعارهای تبلیغاتی نامزدهای مدنظر جمهوری اسلامی برای جانشینی رئیسی، گفته در نظام حاکم بر ایران دو دولت وجود دارد؛ یکی «اسلحه و زور دارد» و اقداماتش بر معیشت مردم اثرگذار است و دیگری «قدرتی ندارد.»

XS
SM
MD
LG