لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۷

گفت‌وگوی صدای آمریکا با جلال ژاله؛ معترضی که ۱۰ روز شکنجه شد و اعتراف اجباری کرد


آثار شکنجه جلال ژاله، معترض بازداشت شده در کرمانشاه.
آثار شکنجه جلال ژاله، معترض بازداشت شده در کرمانشاه.

در حالی که مقامات جمهوری اسلامی از زمان آغاز اعتراضات ضدحکومتی، اعتراض‌ها را به خارج کشور نسبت داده‌اند، صدای آمریکا با یکی از معترضان گفتگو کرده است که می گوید زیر شکنجه وادار شده اعتراف کند برای برگزاری تظاهرات از خارج پول گرفته است.

جلال ژاله، معترض بازداشت شده در کرمانشاه، چند روز پس از آزادی از زندان به قید وثیقه، می‌گوید از همان روز اول بازداشت، یعنی ١٢ آبان، شکنجه نیروهای امنیتی آغاز شد.

او به خبرنگار صدای آمریکا گفت: «بازجویی اول، من را ضرب و شتم کردند. یعنی من را می‌زدند که باعث شد دستم بشکند و دنده‌‎ام آسیب ببیند و کبودِ کبودم کردند، کل بدنم را.»

گفت‌وگوی صدای آمریکا با معترضی که ده روز شکنجه شد و اعتراف اجباری کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

جلال ژاله می‌گوید نیروهای امنیتی یک برگه به او داده‌اند و زیر شکنجه او را مجبور کرده‌اند تا آن را امضا کند.

آثار شکنجه جلال ژاله، معترض بازداشت شده در کرمانشاه
آثار شکنجه جلال ژاله، معترض بازداشت شده در کرمانشاه

او گفت: «در آن برگه، اولین مورد که به من گفتند این بود که می خواهم به خاطر کشته شدن پسر عمویم صانع ژاله که سال ٨٩ کشته شد، انتقام بگیرم. مورد بعدی این بود که من به اقلیم کردستان عراق رفتم و از آنجا احزاب به من پول دادند که داخل ایران بیایم و باعث درگیری و موجب اعتراضات بشوم.»

به گفته جلال ژاله یکی دیگر از بندهای برگه اعتراف اجباری، ارتباط با شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور بود. او می‌‎گوید پس از ١٠ روز دیگر تحمل شکنجه‌ها را نداشت و برگه اعتراف را امضا کرد.

آثار شکنجه جلال ژاله، معترض بازداشت شده در کرمانشاه
آثار شکنجه جلال ژاله، معترض بازداشت شده در کرمانشاه

ژاله گفت: «من در روز آخری که در زندان بودم، یعنی بازداشتگاه بودم، پیش خودم این حرف را زدم که اگر اینجا بمانم یا زیر دست ضرباتشان می‌میرم، یا اینکه معتاد می‌شوم یا یک بلایی به سرم می‌آید. از شدت ناراحتی جسمی و روحی و تحقیر‌هایی که به ما می‌کردند، حتی تهدید‌های جنسی که می‌کردند این وسط، مجبور شدم که برایشان امضاء کنم که فقط از آن موقعیت خلاص شوم.»

جلال ژاله می‌گوید پس از امضای برگه اعتراف اجباری، به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شده و ده‌ها معترض شکنجه شده دیگر را آنجا دیده است.

او گفت: «من هر کس را آنجا می‌دیدم، اکثرا یا دست‌شان شکسته بود، پایشان شکسته بود، جای ساچمه داشتند. چند نفر را فلک کرده بودند. من دو تا پسر آنجا دیدم که سنشان یکی ١٧ سال و یکی دیگر ۱۶ سال بود. هر دوتایشان فلک شده بودند. بعد شلاق خورده بودند.»

۱۶ دی ماه، در طاقبستان کرمانشاه، جلال ژاله ویدیویی را برای حمایت از محمد مهدی کرمی و سید محمد حسینی دو معترض محکوم به اعدام ضبط کرد.

چند روز بعد از اعدام محمد مهدی کرمی و سید محمد حسینی پرونده جلال ژاله به شعبه چهارم بازپرسی کرمانشاه ارجاع شد. او هم به گفته خودش از آن زمان مخفی شده است. جلال ژاله می‌گوید گرچه محل اختفایش تا حدودی امن است، اما کابوس شکنجه‌ها و اعدام او را رها نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG