لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۲

سازمان حقوق بشر ایران «شلیک هدفمند» ماموران به چشم‌ معترضان را «سیستماتیک» خواند


شماری از قربانیان شلیک مستقیم به چشم توسط مأموران جمهوری اسلامی.
شماری از قربانیان شلیک مستقیم به چشم توسط مأموران جمهوری اسلامی.

سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد «شلیک هدفمند» مأموران امنیتی جمهوری اسلامی به سر و صورت معترضان که منجر به نابینا شدن «تعداد بسیاری از شهروندان» در تجمعات اعتراضی شده را «سیستماتیک» می‌داند.

سازمان حقوق بشر ایران که مقر آن در نروژ است روز جمعه در بیانیه‌ای از «کثرت گزارش‌های مرتبط با شلیک هدفمند مأموران امنیتی» به سر و صورت معترضان «به‌ویژه زنان جوان» در اعتراضات سراسری ماه‌های اخیر خبر داد و گفت این اقدام «غیر انسانی و فراقانونی نهادهای امنیتی ایران در سرکوب اعتراضات مردمی» در بیشتر شهرهای ایران رخ داده است و این سازمان آن را «امری سیستماتیک ارزیابی می‌کند.»

سازمان حقوق بشر ایران از شهروندان خواسته است تا با ارسال اطلاعات مربوط به افرادی که در اعتراضات سراسری بینایی خود را از دست داده‌اند، «در راستای پاسخگو کردن آمران و عاملان این جنایات» این سازمان را در تکمیل این مستندسازی یاری کنند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق‌بش ر‌ایران، گفت: «یکی از مهم‌ترین گام‌ها در راستای دادخواهی برای قربانیان نقض ‌حقوق‌بشر و اجرای عدالت آشکار کردن ابعاد جنایات از طریق مستندسازی‌ست؛ و این امر مستلزم همکاری و مشارکت همه شهروندان است. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و نیروهای سرکوبگر تحت فرمان او باید بدانند که از هیچ‌یک از جنایاتشان چشم‌پوشی نخواهد شد و باید در قبال تمام جنایاتشان پاسخگو باشند.»

پیشتر نیویورک‌تایمز در گزارشی تاکید کرد که صدها معترض در ایران از فاصله نزدیک هدف قرار گرفته‌اند و چشمان آنها آسیب‌ دیده یا نابینا شده است.

طبق این گزارش، چشم پزشکان سه بیمارستان بزرگ تهران (فارابی، رسول‌ اکرم و لبافی‌نژاد) رویهم بیش از ۵۰۰ بیمار با آسیب چشمی را در جریان اعتراضات پذیرش کردند. پزشکان در استان کردستان نیز از دست‌کم ۸۰ مورد پذیرش مجروحان چشم خبر داده بودند.

این در حالی است که حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه فراجا، شلیک عمدی به نقاط حساس بدن معترضان همچون چشم را انکار کرده و عملکرد این یگان سرکوبگر را «حرفه‌ای» خوانده است.

در همین حال، جمعی از معترضان آسیب دیده اعتراضات که عموما با شلیک گلوله ساچمه‌ای بینایی و سلامت چشمانشان را از دست داده‌اند به یاد حمیدرضا روحی یکی از کشته‌شدگان اعتراضات تهران در آبان ۱۴۰۱ دورهم جمع شدند.

XS
SM
MD
LG