لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

گزارش تحقیقی رسانه‌های آلمانی از شکنجه وحشیانه معترضان در ایران


بازداشتگاه
زندان
بازداشتگاه زندان

شماری از رسانه‌های آلمان با تمرکز بر اعتراضات ایران، موضوع شکنجه بازداشت‌شدگان را مورد بررسی قرار داده و به نقل از برخی معترضان، از شلاق و خشونت‌های روانی و جنسی در بازداشتگاههای ایران خبر دادند.

این رسانه‌ها از جمله زوددویچه تسایتونگ پرتیراژترین روزنامهٔ آلمان است ، وست‌دویچر روندفونک «WDR» همچنین رادیو و تلویزیون عمومی شمال آلمان که در هامبورگ مستقر است و «NDR»،در گفتگو با زندانیان سابق ایران و یک زندانبان فراری گزارش دادند که رژیم ایران در برابر تظاهرکنندگان بازداشت‌شده بسیار بی‌رحمانه عمل می‌کند.

یکی از مصاحبه‌کنندگان با نام «لاله سلاوی» به رسانه‌های آلمانی گفته که همزمان با اعتراضات مردمی در خیابان به همراه دوستش بازداشت و به کلانتری منتقل شده و در مرکز پلیس «چند مرد»، او را لگد زده و با باتوم برقی از او بازجویی کرده و او را تهدید کرده‌اند که اگر اعترافات مدنظر پلیس را ارائه نکند، باز هم کتک خواهد خورد.

لاله و دوستش توانستند از کلانتری خارج شوند با این حال، لاله می‌گوید: «اگر خیابان‌ها دوباره شلوغ شود، به اعتراض خود ادامه خواهم داد، چون ما نسلی هستیم که آزادی می خواهیم، هیچ نسلی به اندازه ما شجاع نبوده است.»

رسانه‌های آلمانی همچنین گزارش دادند که ایرانی‌ها علاوه بر شکنجه‌های جسمی، مورد شکنجه روانی و جنسی فراوان نیز قرار گرفته‌اند و وزارت خارجه آلمان نیز به شواهدی از این شکنجه‌ها دست یافته است.

به نوشته این رسانه‌ها، براساس گزارش وزارت خارجه آلمان شواهد متعددی از اعترافات اجباری، شکنجه و فشار روانی شکنجه جسمی و رفتار غیرانسانی در بازجویی و بازداشت در میان زندانیان سیاسی در ایران به دست آمده است. سخنگوی وزارت خارجه آلمان با تایید این شواهد گفته علاوه بر تحریم‌های موجود، اقدامات بعدی در قبال مقامات جمهوری اسلامی در حال بررسی است.

XS
SM
MD
LG