لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۷

اعتراض «صلح‌سبز» به سیاست‌های نفتی بریتانیا؛ خانه ریشی سوناک سیاه‌پوش شد


معترضان گروه «صلح‌سبز»
معترضان گروه «صلح‌سبز»

معترضان گروه «صلح‌سبز» پنجشنبه خانه شخصی ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، را با پارچه سیاه پوشاندند و کارزار اعتراضی خود را علیه سیاست دولت او در مورد حفاری‌های نفتی تشدید کردند.

در ماه‌های اخیر عملکرد آقای سوناک در مورد مسائل زیست محیطی با انتقاداتی مواجه شده است. او اخیرا گفت که «رویکردی متناسب» را در قبال تغییرات آب و هوایی اتخاذ خواهد کرد که بلندپروازی‌ها برای رسیدن به کربن صفر خالص را با لزوم پایین نگه داشتن صورت حساب انرژی مصرف‌کنندگان متعادل می‌کند.

این اظهارات خشم طرفداران محیط زیست در بریتانیا را برانگیخته است و آنها با افزایش کارزارهای اعتراضی خود، رویدادهای ورزشی، کنسرت‌های موسیقی، و سخنرانی‌های سیاسی را مختل می‌کنند.

این اقدامات باعث شده است تا وزیران دولت سوناک قوانین جدیدی را برای مقابله با روش‌های معترضان - از جمله راه‌ رفتن آهسته در جاده‌های شلوغ یا بستن خودشان با قفل و زنجیر به ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها - معرفی کنند.

معترضان گروه «صلح‌سبز»
معترضان گروه «صلح‌سبز»


تصاویری که پنجشنبه توسط سازمان صلح‌ سبز بریتانیا در فضای مجازی منتشر شد، چهار معترض را روی پشت بام منزل نخست‌وزیر بریتانیا در یورکشایر، شمال بریتانیا،‌ نشان می‌دهد که دیوارها را با پارچه‌های مشکی پوشاندند. این معترضان پارچه‌ای در دست دارند که روی آن‌ نوشته شده است: «سود نفت یا آینده ما؟»

حدود دو ساعت بعد این معترضان همچنان در محل بودند و شعار «نه به نفت جدید» را در دست داشتند.

صلح‌سبز گفت که آنها به حمایت دولت از اعطای مجوزهای جدید نفت و گاز دریای شمال، و توسعه پیشنهادی میدان نفتی «رزبنک» اعتراض دارند که منوط به تصمیم نهایی سرمایه‌گذاری است.

صلح‌سبز بریتانیا گفت: «ما شدیدا نیاز داریم که نخست‌وزیر یک رهبر در عرصه مسائل آب و هوایی باشد، نه کسی که آب و هوا را به آتش‌ می‌کشد.»

معترضان گروه «صلح‌سبز»
معترضان گروه «صلح‌سبز»


آقای سوناک چهارشنبه برای تعطیلات به کالیفرنیا رفت. پلیس گفت که منطقه را بازرسی کرده و کسی وارد ساختمان نشده است. اعتراض جداگانه‌ای نیز پنجشنبه در خارج از محل اقامت و دفتر رسمی نخست‌وزیری در خیابان داونینگ برگزار شد.

بریتانیا در سال ۲۰۱۹ هدف خود برای رسیدن به کربن صفر خالص را سال ۲۰۵۰ اعلام کرد و به سرعت ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر خود را افزایش داد. اما تهاجم نظامی روسیه به اوکراین کانون توجهات را به امنیت انرژی معطوف کرده است.

دولت بریتانیا دوشنبه متعهد شد که صدها مجوز برای استخراج نفت و گاز دریای شمال به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای استقلال انرژی اعطا کند. بریتانیا همچنین استفاده از نخستین معدن جدید زغال سنگ عمیق خود را در طی چند دهه در دسامبر تصویب کرد.

نتایج یک نظرسنجی که چهارشنبه منتشر شد، نشان داد که ۶۷ درصد از رای‌دهندگان فکر می‌کنند که دولت بریتانیا با مسائل زیست محیطی بد برخورد می‌کند. این بدترین رتبه برای دولت بریتانیا از اواسط سال ۲۰۱۹ است.

اعتراض در خارج از محل اقامت و دفتر رسمی نخست‌وزیری در خیابان داونینگ
اعتراض در خارج از محل اقامت و دفتر رسمی نخست‌وزیری در خیابان داونینگ


برخی از اعضای حزب محافظه‌کار سوناک از عقب‌نشینی نخست‌وزیر در خصوص تعهدات زیست‌محیطی نگران هستند. به طوری که یکی از وزیران سابق کابینه او، که در ژوئن استعفا داد، گفت که سوناک علاقه ای به «مسائل سبز» ندارد.

آقای سوناک چهارشنبه از سوابق زیست محیطی خود دفاع کرد و گفت که بریتانیا نسبت به سایر کشورهای بزرگ در کاهش انتشار کربن عملکرد بهتری داشته است.

یک منبع در دفتر او پنجشنبه گفت: «ما به دلیل اتخاذ رویکرد درست برای تضمین امنیت انرژی خود، با استفاده از منابعی که در خانه داریم، عذرخواهی نمی‌کنیم. بنابراین هرگز برای انرژی خود به متجاوزانی مانند [ولادیمیر] پوتین متکی نیستیم.»این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG