لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

تلاش برای تنفس هوایی پاک‌تر؛ ناسا آلودگی هوای شهرهای بزرگ را رصد می‌کند


سازمان فضایی آمریکا اعلام کرد جدیدترین ابزار «شیمی اتمسفر» ناسا به زودی انتقال داده‌ها از جزئیات هوای شهرها را برای استفاده علمی آغاز خواهد .

سازمان فضایی آمریکا ناسا با اشاره به گسترش آلودگی هوا در شهرهای آمریکای شمالی در پی آتش‌سوزیهای گسترده ماههای گذشته در کانادا اعلام کرد ماهواره‌ سنجش آلودگی «تمپو» که اواخر بهار امسال به فضا پرتاب شده، به زودی اطلاعات مربوط به آلودگی شهرها را به زمین منتقل می‌کند.

براساس این اعلام ماهواره «تمپو» نخستین ابزار ماهواره‌ای است که در گام نخست کیفیت هوای آمریکای شمالی را به صورت ساعتی و با وضوح چند «مایل مربع» اندازه‌گیری می کند.

تمپو همچنین قادر است جزئیات آلودگیهای موجود و کیفیت هوا را از سطح خیابان تا لایه جوی «استراتوسفر» جمع آوری کند.

ناسا همچنین اعلام کرد در «کمپین تابستانی ۲۰۲۳» ناوگان بزرگی از هواپیماها، آزمایشگاه‌های سیار، بالون‌های هواشناسی و صدها دانشمند آلودگی هوا را با جزئیات بی‌سابقه‌ای رصد و ردیابی می‌کنند و منشا و چگونگی تغییر «ساعت به ساعت» و مکانهایی که به طور خطرناکی در معرض هوای آلوده قرار گرفته‌اند را شناسایی می‌کنند.

این کمپین با تمرکز بر شناسایی «دی‌اکسید نیتروژن» که معمولاً از لوله‌های اگزوز خودروها و دودکش‌ها منتشر می‌شود و عامل اصلی «مه دود» است، ذرات ریز، ترکیبات آلی فرار مانند فرمالدئید و متان و دی اکسید کربن را که گرما را در جو زمین به دام می‌اندازند به طور دقیق اندازه گیری خواهد کرد.

۲۰ دانشگاه، چندین کنسرسیوم منطقه‌ای، دولت‌های ایالتی و محلی در این طرح به ناسا کمک می‌کنند تا کیفیت هوای مناطق مورد بررسی را برای تنفس انسانها بالاتر ببرند.

XS
SM
MD
LG