لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۸

هه‌نگاو: سهیلا حجاب،‌ حقوقدان زندانی به کرونا مبتلا شد


سهیلا حجاب، حقوقدان و زندانی سیاسی در ایران
سهیلا حجاب، حقوقدان و زندانی سیاسی در ایران

سازمان حقوق‌بشری «هه‌نگاو» از ابتلای سهیلا حجاب، حقوقدان و زندانی سیاسی در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه و بیش از ده زندانی دیگر این زندان به ویروس کرونا خبر داد.

«هه‌نگاو» روز شنبه ۲۳ بهمن «به نقل از یک منبع مطلع» نوشت، با وجود ابتلای سهیلا حجاب و بیش از ۱۰ زندانی دیگر در بند زنان زندان دیزل‌آباد کرمانشاه به ویروس کرونا، این زندانیان از هرگونه خدمات درمانی محروم هستند.

سهیلا حجاب که چندی پیش از زندان سنندج به زندان کرمانشاه تبعید شد، پیش از این همزمان با نزدیک شدن به سالگرد انقلاب ۵۷ در فایل صوتی که نسخه‌ای از آن نیز به دست صدای آمریکا رسید، جمهوری اسلامی را «یک نظام ورشکسته و در حال ریزش» توصیف کرد و گفت: «امروز دوره استیلای اراده مردم بر سرنوشت مردم به وسیله قانون اساسی جدید است.»

حکم ۱۸ سال زندان صادر شده برای این حقوقدان و زندانی سیاسی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی»، «تشویش اذهان عمومی به قصد آشوب»، «تشکیل گروه در راستای حقوق زنان»، و «درخواست رفراندوم و تغییر قانون اساسی» اوایل خرداد ماه سال ۱۳۹۹ با حضور در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به او ابلاغ شد. خانم حجاب هنگام خروج از ساختمان دادگاه توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران با ضرب و شتم بازداشت و به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شده بود.

XS
SM
MD
LG