لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۸

سهیلا حجاب و چند زندانی سیاسی و مدنی دیگر در ایران اعتصاب غذا کردند


سهیلا حجاب - آرشیو
سهیلا حجاب - آرشیو

بنا بر گزارش‌های منابع حقوق بشری، چند زندانی سیاسی و مدنی در زندان‌های مختلف ایران اعتصاب غذا کرده‌اند.

سهیلا حجاب، وکیل دادگستری و فعال پادشاهی‌خواه کرد در زندان قرچک، مهدی صانع‌فرشی فعال مدنی آذربایجانی در زندان ارومیه، علیرضا فرشی فعال مدنی آذربایجانی در زندان تهران بزرگ، و عباس لسانی دیگر فعال مدنی آذربایجانی در زندان اردبیل، از جمله اعتصاب‌کنندگان هستند.

بنا بر گزارش‌ها، سهیلا حجاب «افزایش فشارهای امنیتی بر زندانیان سیاسی» و «اعمال نفوذ بازجو و ضابطان قضایی در پرونده این زندانیان» را از دلایل اعتصاب غذای خود اعلام کرده است.

وی پیش از این درباره وضعیت خود در زندان گفته بود: «پرونده جدیدی برای من درست کردند که هیچ ربطی به پرونده تاییدشده من در دادگاه تجدید نظر ندارد و این خواست بازجوی من بوده، چون بارها من را در بازجویی تهدید کرد که من را اقدام به حذف فیزیکی در زندان قرچک ورامین می‌کند، توسط افرادی که به جرایم خطرناک محکوم هستند.»

سهیلا حجاب همچنین پیش از این در پیامی صوتی از زندان قرچک اعلام کرده بود که «ترس و هراسی» از جمهوری اسلامی ندارد و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» سر داده بود.

همچنین، بنا بر گزارش‌ها، «اعتراض به قضاوت‌های ظالمانه و ناعادلانه قضات دادگاه‌های انقلاب» از علل اعتصاب غذای علیرضا فرشی عنوان شده و عباس لسانی نیز در حمایت از او اعتصاب غذا کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، مهدی صانع‌فرشی نیز خواستار «بازنگری در حکم پنج سال و نیم حبس» خود از سوی دادگاه انقلاب است.

XS
SM
MD
LG