لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

افزایش فشار بر وکلای دادگستری؛ از منع وکالت تا محکومیت به زندان


محمدهادی عرفانیان کاسب (راست) و فرزانه زیلابی وکلای دادگستری در ایران
محمدهادی عرفانیان کاسب (راست) و فرزانه زیلابی وکلای دادگستری در ایران

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از افزایش مجدد فشار بر وکلای دادگستری در ایران، از منع وکالت گرفته تا محکومیت به زندان، است.

بنا بر اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها، به دنبال تشکیل پرونده جدیدی علیه فرزانه زیلابی، وکیل مدافع کارگران هفت‌تپه، در دادسرای اهواز،‌ وی به شش ماه منع اشتغال به حرفه وکالت محکوم شده است. همزمان، محمدهادی عرفانیان کاسب،‌ یکی دیگر از وکلای دادگستری، به دلیل مصاحبه‌هایی که در رابطه با کشته شدن موکل خود علیرضا شیرمحمدی، زندانی سیاسی، انجام داده بود به ۹۵ روز زندان محکوم شده است. علیرضا شیرمحمدی،‌ زندانی عقیدتی سیاسی، در تاریخ ۲۰ خرداد سال ۹۸ در زندان مورد حمله دو زندانی دیگر قرار گرفت و جان باخت.

ناصر زرافشان، وکیل فرزانه زیلابی،‌ در مصاحبه با روزنامه اعتماد اعلام کرده است که جلسه رسیدگی به پرونده موکلش روز شنبه ۲۵ اردیبهشت در شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای اهواز برگزار شد. در این جلسه اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی»، و «نشر اکاذیب و عضویت در گروه‌های معاند» به خانم زیلابی تفهیم شد و بازپرس پرونده علاوه بر صدور قرار کفالت، حکم شش ماه منع اشتغال به حرفه وکالت را برای ایشان صادر کرد.

این وکیل دادگستری در ادامه تاکید کرده است: «وقتی گفته می‌شود منع اشتغال به فعالیت‌های مرتبط با جرم ارتکابی و به استناد آن موکل من را از اشتغال به وکالت منع می‌کنند، به این معناست که وکالت فعالیت‌های جرم‌زاست، وکالت جرم است و از این به بعد هر وکیلی از ترس اینکه مبادا با استناد به این بند، کار، حرفه، پروانه و ممر معاشش را از دست دهد، اساسا دیگر نمی‌تواند حرف بزند و سانسور می‌شود.»

ناصر زرافشان می گوید: «برای ما محرز است كه فرزانه زيلابی، تاوان دفاع از هفت‌تپه، از كارگران هفت‌تپه و سنديكای هفت‌تپه را می‌پردازد.»

پیش از این صدای آمریکا به دنبال تشکیل پرونده علیه فرزانه زیلابی، وکیل مدافع کارگران هفت‌تپه در گزارشی به واکنش سندیکای کارگران هفت‌تپه و شماری از وکلای دادگستری از جمله امیر رئیسیان، سید جمال الدین حیدری منش، و سید حسین تاج، نسبت به احضار فرزانه زیلابی و پروندە سازی جدید علیه وی پرداخته بود.

از سوی دیگر، اخباری حاکی از محکومیت محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل دادگستری به بیش از سه ماه زندان توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» منتشر شده است.

مصطفی نیلی،‌ وکیل مدافع آقای عرفانیان کاسب، با تایید این خبر در توئیتر خود نوشته است، رای این وکیل دادگستری هفته گذشته ابلاغ شد. به گفته آقای نیلی، در دادنامه مصداق اصلی فعالیت تبلیغی، مصاحبه‌های آقای عرفانیان در رابطه با قتل موکلش علیرضا شیرمحمدی بوده است.

آقای نیلی، با اشاره به احکام صادر شده برای این دو وکیل افزوده است:‌ «در سوگند وکالت، وکلا شرافتشان را وثیقه قسم‌شان قرار داده‌اند و پیش از این نیز بسیاری از همکاران محترم بابت ایستادگی و دفاع از حقوق موکلین‌شان به زندان رفته‌اند.»

این اولین بار نیست که یک وکیل دادگستری تنها به دلیل دفاع از حقوق موکلان و یا اطلاع‌رسانی در رابطه با پرونده آنها با احکام ناعادلانه روبرو می‌شود. صدای آمریکا پیش از این بارها در گزارش‌های متعددی به بازداشت،‌ محکومیت، و صدور احکام زندان برای وکلای دادگستری در ایران پرداخته است.

مقامات جمهوری اسلامی طی سال‌های گذشته به کرات برخی وکلای دادگستری از جمله امیرسالار داودی،‌ نسرین ستوده،‌ سهیلا حجاب، و علی مجتهدزاده را بازداشت و یا به زندان محکوم کرده‌اند.

نهادهای بین المللی از جمله عفو بین الملل و سازمان گزارشگران بدون مرز نیز بارها اعلام کرده‌اند که جمهوری اسلامی ایران ناقض آزادی بیان و محدود کننده رسانه‌ها است.

XS
SM
MD
LG