لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

شش زندانی سیاسی در اعتراض به دادرسی ناعادلانه و شرایط زندان اعتصاب غذا کردند


شش زندانی سیاسی به نام‌های «حسین سرلک»، «مرتضی نظری سدهی»، «محسن امین پور»، «رضا بازآزاده»، «بهروز زارع» و «رضا محمدحسینی» با انتشار نامه‌ای سرگشاده اعلام کردند که در اعتراض به روند دادرسی‌های ناعادلانه و شرایط زندان‌ها دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‎های اجتماعی، این شش زندانی سیاسی در اندرزگاه ۴ زندان اوین با انتشار نامه‌ای سر گشاده اعلام کرده‌اند که از روز دوشنبه ۲۴ تیر در اعتراض به رویه‌های غلط و شرایط نامناسب زندانیان در همه موارد حتی مورد جیره غذایی دست به اعتصاب غذا زده‌اند و تا رسیدن به خواسته‌های خود به این اعتراض ادامه خواهند داد.

این شش زندانی در این نامه سرگشاده با توجه به عدم اجرای آیین‌نامه سازمان زندان‌ها از سوی مقامات، خواستار«تفکیک زندانیان سیاسی از سایر زندانیان، پذیرش آزادی مشروط، حذف واژه امنیتی و به رسمیت شناخته شدن، سلیقه‌ای برخورد نکردن قضات دادگاه انقلاب با وکلا، داشتن وکیل از بدو دستگیری تا آخرین مرحله پرونده، ابطال کلیه احکام اعدام و حکم‌های سنگین چندین ساله، اجرایی نمودن سریع در امر وثیقه گذاری تا زمان دادرسی با وثیقه معقول و رسیدگی دقیق و درست به وضعیت تغذیه و جیره غذایی» زندانیان سیاسی شدند.

این اولین بار نیست که زندانیان سیاسی در اعتراض به عملکرد سیستم قضایی و شرایط زندانیان سیاسی در زندان‌های ایران دست به اعتصاب غذا می‌زنند.

پیش از این «امیرحسین محمدی‌فرد»، سردبیر نشریه گام که به همراه همسر خود «ساناز الهیاری» از تاریخ ۱۹ دی سال گذشته در بازداشت به سر می‌برند، در نامه‌ای سرگشاده از زندان اوین خطاب به محمد مقیسه، قاضی پرونده، خواستار آزادی خود و همسرش، ساناز الهیاری، با قرار وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه شد.

«سهیل عربی»، فعال مدنی زندانی نیز که از سال ۹۲ در حال گذراندان حکم هفت سال زندان خود در زندان تهران بزرگ (فشافویه) است از تاریخ ۲۵ خرداد دست به اعتصاب غذا زده است و با انتشار نامه‌ای خود را حرکتی جدید و تحریم اعلام کرد.

«روح‌الله مردانی»، معلم زندانی در اوین نیز در اعتراض به مشکلات زندان و رعایت نشدن حقوق زندانیان، از جمله ندادن حق آزادی مشروط و مرخصی، از اواخر اسفند گذشته در اعتصاب غذای خشک به سر می‌برد. این معلم زندانی در دو سال گذشته به دفعات دست به اعتصاب غذا زده‌ است.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و مخالفان رژیم به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG