لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۱

امیرحسین محمدی‌فرد و ساناز الهیاری دست به اعتصاب غذا زدند


امیرحسین محمدی‌فرد و ساناز الهیاری دو متهم بازداشت شده در پرونده اعتراض‌های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، دست به اعتصاب غذا زدند.

امیرحسین محمدی‌فرد، سردبیر نشریه گام، روز سه شنبه در نامه‌ای سرگشاده از زندان اوین خطاب به محمد مقیسه، قاضی پرونده خود، خواستار آزادی خود و همسرش، ساناز الهیاری، با قرار وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه شده بود.

او در این نامه نوشته بود که در صورت مشخص نشدن وضعیت و عدم رسیدگی به وضعیت خود و همسرش، از امروز پنج‌شنبه ۱۳ تیرماه دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

محمدی‌فرد در نامه خود نوشته بود که او و همسرش هم‌زمان با هم بازداشت شدند و «این مساله باعث مشکلات زیادی در زندگی شخصی ما از جمله اخراج از کار، قطع بیمه، کرایه معوقه مسکن و اقساط عقب افتاده چندین وام مصائب زیادی بر خانواده‌هایمان تحمیل کرده» است.

محمدی‌فرد در نامه خود نوشته بود که «مراحل بازجویی و تحقیقات» از او و همسرش، از حدود پنج ماه پیش به پایان رسیده است، اما آن‌ها و با وجود تعیین قرار وثیه، همچنان در بازداشت موقت به سر می‌برند.

«بهروز الهیاری» پدر ساناز الهیاری با انتشار ویدئویی از مردم ایران برای آزادی این دو روزنامه‌نگار زندانی در خواست حمایت کرد:

همچنین سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه ۱۳ تیر ماه با انتشار یک فرخوان از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست که با نوشتن نامه‌ای به علی القاصی مهر، دادستان کل تهران به زبان و قلم خود و با الهام گرفتن از این فراخوان نسبت به وضعیت امیر امیرقلی، ساناز الهیاری و امیرحسین محمدی‌فرد که از دی ماه ۱۳۹۷ به طور خودسرانه بازداشت و بدون دسترسی به وکلای خود در زندان به سر می‌برند، واکنش نشان دهند و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط این سه روزنامه‌نگار شوند.

محمدی‌فرد و الهیاری ۱۹ دی ماه سال گذشته از سوی ماموران امنیتی بازداشت شدند. پس از چند ماه بازداشت در بازداشتگاه وزارت اطلاعات، در اردیبهشت ماه سال جاری، آن‌ها به زندان اوین منتقل شدند.

پرونده اعتراض‌های هفت تپه، هفت متهم دارد. پرونده اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، امیر امیرقلی، امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز الهیاری، علی نجاتی و عسل محمدی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ارسال شده است.

«عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام»، «اجتماع و تبانی»، «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» از جمله اتهام‌هایی است که در دادگاه به امیر امیرقلی، ساناز الهیاری، امیرحسین محمدی‌فرد و اسماعیل بخشی تفهیم شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG