لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۳

سهیل عربی نامه‌ای در رابطه با اعتصاب غذایش منتشر کرد؛ تحریم حکومت از داخل زندان


سهیل عربی، فعال مدنی زندانی
سهیل عربی، فعال مدنی زندانی

سهیل عربی، فعال مدنی زندانی در ایران که از سال ۹۲ در حال گذراندان حکم هفت سال زندان خود در زندان تهران بزرگ (فشافویه) است با انتشار نامه‌ای اعتصاب غذای خود را حرکتی جدید و تحریم اعلام کرد.

سهیل عربی، فعال مدنی زندانی در ایران که از تاریخ ۲۵ خرداد، در زندان تهران بزرگ دست به اعتصاب غذا زده است، نوشت که این حرکت با اعتصاب کاملا فرق دارد.

در بخشی از این نامه آمده است: «تحریم خرید از فروشگاه های زندان و نخوردن غذای زندان که حدود بیش از ۲۴۰ هزار زندانی در ایران داریم که هر کدام حداقل هر کدام سی هزار تومان پول توی صندوق سازمان زندان ها می ریزند برای خرید کردن که اگر ما بتوانیم این را تحریم کنیم اینها به جای ساخت زندان ها مجبور می شوند، ببینند درد مردم چیست که بیش از ۱۸ میلیون پرونده قضایی داریم و بیش از هزار زندانی سیاسی داریم که منکر آن هستند و کتمان می کنند که اصلا زندانی سیاسی دارند.»

این فعال مدنی زندانی که به دلیل درخواست‌های مکرر برای رفع کردن نیازهایش و عدم توجه از سوی مسئولان زندان دست به اعتصاب غذا زده است روز پنجشنبه ۳۰ خرداد بر اثر وخامت حال به بهداری زندان تهران بزرگ منتقل شد.

سهیل عربی، عکاس، وبلاگ نویس و فعال مدنی آذرماه سال ۹۲ توسط سپاه پاسداران بازداشت و به اتهام «سب‌النبی و توهین به مقدسات» به اعدام محکوم شد اما در تیر ماه ۱۳۹۴ یکی از شعبات دیوان عالی کشور حکم اعدام او را نقض کرد.

او پس از اعاده دادرسی و نقض حکم، به هفت سال و نیم حبس محکوم شد، اما مجددا در مهر ماه سال جاری به غیر از محکومیت قبلی‌اش با حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده رئیس این شعبه، به سه سال زندان، تبعید و اقامت اجباری در برازجان محکوم شد.

گزارشگران بدون مرز در سال ۲۰۱۷ جایزه بخش «شهروند خبرنگار» را به سهیل عربی عکاس و وب‌نگار زندانی ایرانی اعطا کرد.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و مخالفان رژیم به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG