لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۹

حقوق شهروندی | حکم اعدام یک کودک‌مجرم پس از ۱۹ سال لغو شد


از راست بالا: راحله احمدی، حبیب فرج‌الله چعب، و نرگس محمدی - از راست پایین:‌ عباس لسانی، محمدرضا حدادی و مهدی محمودیان
از راست بالا: راحله احمدی، حبیب فرج‌الله چعب، و نرگس محمدی - از راست پایین:‌ عباس لسانی، محمدرضا حدادی و مهدی محمودیان

اخبار منتشر شده در رسانه‌های ایران و شبکه‌های اجتماعی، حاکی از لغو حکم اعدام یک کودک مجرم پس از ۱۹ سال زندان،‌ صدور حکمی دیگر برای مهدی محمودیان، درخواست پایان حصر رهبران جنبش سبز،‌ نامه نرگس محمدی درباره وضعیت اسفناک زندان قرچک،‌ اعزام عباس لسانی به مرخصی،‌ وضعیت جسمی نامساعد راحله احمدی، و برگزاری چهارمین جلسه دادگاه حبیب فرج‌الله چعب در ایران است.

  • لغو حکم اعدام یک کودک‌مجرم پس از حدود دو دهه حبس

حکم «قصاص نفس» یک کودک‌مجرم به نام محمدرضا حدادی که به اتهام قتل راننده یک اتومبیل در کازرون در سن ۱۵ سالگی بازداشت و از سال ۱۳۸۱ به زندان عادل‌آباد شیراز منتقل شده بود، پس از تحمل نزدیک به دو دهه حبس لغو شد.

حسین احمدی‌نیاز، که به همراه بهار صحرائیان وکالت این کودک-مجرم را بر عهده داشت،‌ به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «محمدرضا حدادی ۶۵۷۰ روز را با ترس از اعدام به شب و شب را به روز رساند. او بالاخره پس از ۱۸ سال از اعدام رهایی یافت. اميدوارم ساير كودک‌مجرمان ايران هم بسان او از تيغ اعدام رهایی يابند.»

  • صدور حکمی دیگر برای مهدی محمودیان

مصطفی نیلی، وکیل مدافع مهدی محمودیان،‌ فعال مدنی زندانی از صدور حکم چهار ماه زندان و دو میلیون تومان جزای نقدی به اتهام «نشر اکاذیب» برای وی خبر داد و در توئیتی نوشت، شعبه ۶۹ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با درخواست تجدیدنظرخواهی مخالفت کرده است.

این وکیل دادگستری می‌گوید این حکم با شکایت «معاونت حقوقی و امور مجلس سپاه پاسداران» به دلیل انتشار یک رشته‌توییت توسط آقای محمودیان درباره ماجرای حذف گفتگوی ایرنا با حبیب‌الله سیاری و شکایت سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران از چند مدیر و خبرنگار این رسانه بوده است.

  • درخواست ده‌ها تن از فعالان سیاسی و مدنی برای پایان حصر

بیش از ۳۵۰ تن از فعالان سیاسی و مدنی روز دوشنبه ۲۵ بهمن، همزمان با آغاز دوازدهمین سال حصر خانگی زهرا رهنورد، میرحسین موسوی، و مهدی کروبی با انتشار نامه‌ای خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی، ضمن اشاره به برخی از اصول قانون اساسی، مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر، و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی به ادامه این حصر اعتراض کردند و گفتند: «اصرار بر ادامه حصر هیچ‌گونه مشروعیت و وجاهت دینی، عقلی، قانونی، حقوقی، ملی و بین‌المللی ندارد و نقص آشکار قوانین موضوعه کشور » است.

زهرا موسوی فرزند میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز با انتشار تصویری از پدر و مادر خود،‌ و محل حصر آنها نوشت: «حصر با هدف ایزوله کردن محصورین، دور کردن آنها از جامعه و حقوق قانونیشان یازده ساله شد.»

نرگس محمدی وضعیت زندان قرچک را اسفناک خواند

نرگس محمدی، سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران که دوران محکومیت خود را در زندان قرچک ورامین سپری می‌کند، روز دوشنبه ۲۵ بهمن‌ ماه در نامه‌ای که تقی رحمانی همسر او در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است، با اشاره به وضعیت نامساعد آب،‌ بوی نامطبوع فاضلاب، و وضعیت گرمایشی نامساعد زندان اعلام کرده است که «زندان قرچک تبعیدگاه برای مرگ تدریجی زندانی است.»

خانم محمدی که می‌گوید در رابطه با وضعیت اسفناک این زندان نامه‌ای به معاون دادستان کل کشور ارسال کرده است افزود، در صورت عدم رسیدگی «در برابر این شکنجه تدریجی و مستمر برای زندانیان، دست به اعتراض خواهیم زد.»

  • عباس لسانی به مرخصی درمانی اعزام شد

یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت، عباس لسانی،‌ فعال آذربایجانی (ترک) که در زندان با مشکلاتی مانند دیسک کمر روبرو بوده است،‌ روز یکشنبه ۲۴ بهمن پس از ارسال جوابیه کمیسون پزشکی قانونی به مدت شش ماه از زندان اردبیل به مرخصی درمانی اعزام شد.

در نامه سازمان پزشکی قانونی جمهوری اسلامی ایران که نسخه‌ای از آن نیز به صدای آمریکا ارسال شده، آمده است که به آقای لسانی به مدت شش ماه فرصت درمانی در خارج از محیط زندان داده شده تا در این مدت اقدامات درمانی لازم را انجام دهد.

  • وضعیت نامساعد جسمی راحله احمدی

سوگند کردافشاری،‌ فرزند راحله احمدی با انتشار متنی در توییتر از وخامت حال این فعال مدنی زندانی و مخالف حجاب اجباری خبر داد و نوشت رییس زندان اوین، سازمان زندان‌ها، و دادیار ناظر بر زندان، مسئول جان راحله احمدی هستند.

خانم کردافشاری همچنین در ادامه از ابتلای سه زندانی به ویروس کرونا در بند نسوان زندان اوین خبر داد و نوشت دو نفر از این زندانیان به مرخصی اعزام شده‌اند و فرد دیگر به قرنطینه زندان منتقل شده است.

  • برگزاری چهارمین جلسه دادگاه حبیب فرج‌الله چعب

چهارمین جلسه دادگاه حبیب فرج‌الله چعب معروف به حبیب اسیود، رئیس پیشین گروه «حرکةالنضال» روز دوشنبه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار شد. نماینده دادستان در این دادگاه مدعی شده است که آقای چعب به ارتباطاتش با «سازمان سیا» اعتراف کرده است.

در این جلسه همچون جلسه پیشین دادگاه، نماینده دادستان تصاویری از جمله منتسب به دیدارهای مقامات عربستان سعودی و دولت آمریکا به نمایش درآمد.

XS
SM
MD
LG