لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۷

حکم عباس لسانی در دادگاه تجدید نظر «دو برابر» شد


عباس لسانی، فعال آذربایجانی
عباس لسانی، فعال آذربایجانی

حکم زندان عباس لسانی، فعال آذربایجانی (ترک)، که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب اردبیل صادر شده بود در دادگاه تجدید نظر دو برابر شد.

یک منبع مطلع در گفتگو با صدای آمریکا گفت، حکم ۸ سال زندان عباس لسانی، فعال مدنی زندانی که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی خدادادی صادر شده بود، از سوی ناصر عتباتی ریاست شعبه یک دادگاه تجدید نظر اردبیل به ۱۵ سال افزایش پیدا کرد.

این منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که آقای لسانی از بابت اتهام «تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور» به ۱۰ سال زندان و دو سال تبعید به یزد و بابت اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «تحریک و تشویق اقوام ترک در استان آذربایجان غربی از طریق سخنرانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام» به پنج سال زندان محکوم شده است.

این احکام در حالی صادر شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها ۱۰ سال از این حکم به اتهام «تشکیل گروه به‌قصد برهم زدن امنیت کشور» به عنوان اشد مجازات قابل ‌اجرا خواهد بود.

دادگاه تجدید نظر این فعال مدنی در تاریخ ۲۵ شهریور با حضور مستشاران این دادگاه، بلال مظفری و مرحمت شهباززاده برگزار و حکم صادره روز سه‌شنبه ۹ مهر به عباس لسانی وکیل او ابلاغ شده است.

این فعال مدنی پیشتر در تاریخ ۱۵ دی‌ ۹۷ جهت اجرای حکم ده ماه زندان که از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام» صادر شده بود بازداشت و به زندان تبریز منتقل شد، اما با اعتراض کتبی به روند دادرسی و مورد قبول گرفتن اعتراضش در شعبه دو دادگاه انقلاب تبریز، روز دوشنبه ۱۷ دی‌ماه به صورت موقت با سپردن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد و مجددا در تاریخ ۲۵ دی‌ماه ۹۷ پس از برگزاری جلسه دادگاه بازداشت شد.

دادگاه تجدید نظر آقای لسانی در این پرونده در تاریخ ۲۴ فروردین ماه در شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی برگزار و حکم ده ماه زندان صادره شده توسط قاضی میکائیل خوبیارپور، عینا تایید شد.

براساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG