لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

شاهزاده رضا پهلوی: اعتصابات کارگری در ایران از نتایج «انقلاب مهسا» است


شاهزاده رضا پهلوی، سخنرانی میان ایرانیان در رم
شاهزاده رضا پهلوی، سخنرانی میان ایرانیان در رم

شاهزاده رضا پهلوی در سفر به شهر رم، پایتخت ایتالیا، با اشاره به اعتصابات کارگری در ایران گفت که دنیا فهمیده «باید صدای مردمی را که این نظام نماینده‌شان نیست بشنود» و «صدایتان را می‌شنود.»

به گزارش صدای آمریکا، شاهزاده رضا پهلوی که به دعوت بنیاد میلتون فریدمن ایتالیا در رم حضور دارد، روز چهارشنبه ششم اردیبهشت در جمع ایرانیان در میدان مونته چیتوریو این شهر، بر اهمیت هم‌صدایی تأکید کرد و گفت که حضور فعال ایرانیان خارج از کشور به معترضانی که در زندان هستند، در اعتراضات آسیب دیده‌اند و یا اکنون در مدرسه‌ها هدف حملات گازی قرار می‌گیرند، جان می‌دهد.

او با تأکید بر این که «باید دنیا را با خود همراه کنیم»، گفت: «صدای شما است که کار من را آسان‌تر می‌کند وقتی با مقامات کشورها صحبت می‌کنم.»

شاهزاده رضا پهلوی تأکید کرد: «دنیا صدای‌تان را می‌شنود. دنیایی که ۴۳ سال دولت‌هایش فقط با جمهوری اسلامی و نمایندگانش صحبت می‌کرد، امروز فهمیده باید صدای مردمی را بشنود که این نظام نماینده‌شان نیست.»

استقبال شماری از ایرانیان از شاهزاده رضا پهلوی در رم، ایتالیا
استقبال شماری از ایرانیان از شاهزاده رضا پهلوی در رم، ایتالیا

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به سفرهای دیپلماتیک ماه‌های اخیر خود، مذاکرات برای «همکاری استراتژیک» با اسرائیل برای حل بحران آب را مثال زد و گفت که صحبت «با نمایندگان پارلمان‌ها و دولت‌ها» برای رساندن صدای ایرانیان به آنها است.

او اضافه کرد: این دیدارها برای این است که «به آنها بگویم سرمایه‌گذاری بر روی مردم ایران یعنی تضمین دموکراسی و آزادی در آینده و پایان دادن به تمام تهدید‌هایی که این نظام باعث شده است»؛ از «مسئله هسته‌ای» گرفته تا «تروریسم و رادیکالیسم مذهبی.»

به گفته شاهزاده رضا پهلوی، زمانی فرا می‌رسد که ایران «نظامی ملی و دلسوز خواهد داشت و به خاطر منافع مردم ایران کار خواهد کرد نه به خاطر مصلحت خودش.»

شاهزاده رضا پهلوی، در میان ایرانیان استقبال‌کننده از او؛ رم، ایتالیا
شاهزاده رضا پهلوی، در میان ایرانیان استقبال‌کننده از او؛ رم، ایتالیا

شاهزاده رضا پهلوی در این تجمع گفت: «شما صدای آن آینده هستید. شما صدای ملتی هستید که ۴۳ سال اولین قربانیان و اولین زندانیان این نظام بوده‌اند.»

او با تأکید بر این که در این چهار دهه «اهمیت سکولاریسم و جدایی دین از حکومت را درک کرده‌ایم«، به «آپارتاید جنسی و جنسیتی» اشاره کرد و گفت که باید «در فردای ایران تمام باورها چه مذهبی چه سیاسی رعایت بشود» و «حکومت قانون ضامن حقوق بشر هر شهروند و باورهای او» باشد.

شاهزاده رضا پهلوی اعتصابات کارگری جاری در ایران را «از نتایج انقلاب مهسا» دانست و با تأکید بر ضرورت راه‌اندازی صندوق‌های حمایت از اعتصابات، گفت هرچند این اعتصابات «معیشتی است، اما قطعا تصادفی نبوده» است.

شاهزاده رضا پهلوی به همراه همسرش یاسمین پهلوی روز چهارشنبه در پارلمان ایتالیا در شهر رم حضور خواهد یافت و سپس به واتیکان خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG