لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

واکنش‌ها به سفر شاهزاده رضا پهلوی به اسرائیل: با هم در مقابل «رژیم آیت‌الله‌ها»


حضور شاهزاده رضا پهلوی در مراسم یادبود قربانیان هولوکاست در اسرائیل
حضور شاهزاده رضا پهلوی در مراسم یادبود قربانیان هولوکاست در اسرائیل

شاهزاده رضا پهلوی در جریان سفر رسمی به اسرائیل با رئیس‌جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. او همچنین روز سه‌شنبه در آیین نیایش دیوار ندبه حضور یافت. این سفر واکنش‌های گسترده‌ای برانگیخته است.

شاهزاده رضا پهلوی که از روز دوشنبه با دعوت رسمی مقامات دولت اسرائیل در این کشور به سر می‌برد، روز سه‌شنبه ۲۹ فروردین با اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری این کشور، دیدار کرد.

او با انتشار عکسی از این دیدار نوشت: «پرزیدنت اسحاق هرتزوگ، از شما برای استقبال گرم و پیام دوستی‌تان به‌ ملت ایران سپاسگزارم، و به نوبه خود، آینده‌ای را آرزو می‌کنم که در آن، ایران و اسرائیل پیوندهای دیرین خویش را برای امنیت و رفاه بیشتر هر دو ملت تجدید کنند.

گیلا گامالیل، وزیر اطلاعات اسرائیل، دیدار صبح امروز شاهزاده رضا پهلوی با اسحاق هرتزوگ رئیس‌جمهوری این کشور را «مهم» ارزیابی کرد و گفت: «ما همه با هم در مقابل رژیم آیت‌الله‌ها برای ساختن آینده‌ای بهتر ایستاده‌ایم.»

شاهزاده رضا پهلوی همچنین تصویری از حضورش در مراسم نیایش در کنار دیوار ندبه در اسرائیل منتشر کرد و گفت: «دو هزار و پانصد سال پیش، کوروش بزرگ یهودیان را از اسارت رهانید و به آنان کمک کرد تا معبدشان در اورشلیم را بازسازی کنند. با احترامی عمیق از دیوار ندبه بازدید و دعا کردم روزی برسد که ایران و اسرائیل بتوانند دوستی تاریخی‌شان را از سر بگیرند.»

خانم گامالیل،‌ وزیر اطلاعات اسرائیل، که در این سفر میزبان شاهزاده رضا پهلوی و همسر او است، تصویری از حضور آنها حین نواختن آژیر احترام به یاد شش میلیون قربانی هولوکاست در مراسم نیایش در کنار دیوار ندبه شاهزاده رضا پهلوی را «وارث تاج و تخت ایران» خواند.

همچنین، به گزارش تایمز اسرائیل، شاهزاده رضا پهلوی به همراه همسرش یاسمین پهلوی با بازماندگان خانواده دی که در جریان تیراندازی عید فصح در تل‌آویو کشته شدند، دیدار کرد و به آنها تسلیت گفت.

در این تیراندازی مرگبار لوسی، همسر لئو دی، و دو دخترش مایا و رینا کشته شدند.

سفر شاهزاده رضا پهلوی به اسرائیل واکنش‌های گسترده‌ای را به همراه داشته است.

مهرزاد زارعی، پدر آراد یکی از کشته‌شدگان واقعه شلیک موشک‌های سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی، با انتشار تصویری از گفت‌وگوی شاهزاده رضا پهلوی و یاسمین پهلوی با مردم اسرائیل، نوشت: «جمهوری اسلامی اسرائیل را دشمن می‌نامد، در صورتی که خود دشمن مردم ایران است. دست در دست هم برای بیرون کردن دشمن.»

دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک، با بیان این که برخلاف میلش نتوانسته به اورشلیم برود، نوشت: «اما دو تا از همکارانم به جای من آن جا هستند و در کنار شاهزاده رضا پهلوی پیام‌آور دوستی ملت ایران با ملت اسراییل و جهانیان بودند. یک ایران آزاد تضمین آینده‌ای زیباتر برای جهانی امن‌تر است.»

مصطفی بشکار، دانشیار اقتصاد دانشگاه ایندیانا در آمریکا، با بیان این که «دشمنی با اسرائیل و آمریکا هنوز در بین مخالفان جمهوری اسلامی - به خصوص میان مخالفان به اصطلاح روشنفکر و نخبه - به‌شدت رواج دارد»، گفت: «ملاقات و مراوده با سیاستمداران اسرائیلی و آمریکایی و حتی مصاحبه با خبرگزاری‌های اسرائیلی هنوز تابوی بزرگی بین اپوزیسیون است.»

او اضافه کرد: «شکستن این تابو این بار به دست رضا پهلوی انجام می‌شود که به گمان من نشان از دوراندیشی اوست. فایده‌ اصلی دیدار او از اسرائیل شکستن این تابو است. درخواست رابطه نرمال با دنیا از طرف مردم به همراه مطالبه حقوق زنان، تمام قدرت نرم نظام را از بین می‌برد.»

مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر، با بیان این که «ملت ایران با اسرائیل دشمنی ندارد»، به اقدامات جمهوری اسلامی چون «بمب‌گذاری مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس» و «حمله به کنیسه در آلمان» اشاره کرد و درباره سفر شاهزاده رضا پهلوی به اسرائیل گفت: سفر آقای پهلوی خاطرنشان کردن این پیام روشن است که با سرنگونی جمهوری اسلامی، صلح و دوستی در منطقه جایگزین نفرت و دشمنی خواهد شد.

اما فاطمه شمس، نویسنده، اعتراضات زن زندگی آزادی را «از روز نخست یک جنبش رهایی‌بخش» دانست که «با تمام جنبش‌های رهایی‌بخش منطقه و جهان پیوندی نزدیک و معنادار داشته و دارد.»

او در واکنش به توییت خانم علینژاد نوشت: «وقتی تغییر سیاسی را همواره و فقط از بالا به پایین و معطوف به قدرت دولت‌ها از آمریکا تا اروپا و اسرائیل دنبال می‌کنید، انتظار حمایت و پشتیبانی از سوی فعالان جامعه مدنی این کشورها را هم نداشته باشید.»

عبدالرضا داوری، فعال سیاسی نزدیک به محمود احمدی‌نژاد، در واکنش به سفر شاهزاده رضا پهلوی به اسرائیل با بیان این که «کاش از پدر مرحومتان می‌آموختید»، ادعا کرد که «محمدرضا شاه پهلوی چون می‌خواست در جایگاه "شاه شیعه" باشد، هیچ‌گاه به اسرائیل نرفت، هرگز اسرائیل را به رسمیت نشناخت‌ و هیچ‌گاه با اسرائیل رابطه رسمی دیپلماتیک برقرار نکرد، در مقابل، به سوریه و شیعیان لبنان میلیون‌ها دلار کمک کرد تا برابر اسرائیل بایستند.»

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، سفر شاهزاده رضا پهلوی را «پایان ادابازی اپوزیسیون» قلمداد کرد و در توییتی نوشت: «این آشکارترین رسوایی و حقارت برای مخالفان و معاندان جمهوری اسلامی طی چند دهه گذشته است.»

تسنیم ادعا کرد که اسرائیل «دشمن اصلی اسلام و مسلمین است.»

یک روز پس از آن که سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی سفر شاهزاده رضا پهلوی به اسرائیل را مسئله‌ای بی‌اهمیت جلوه داد، ابراهیم رئیسی با تهدید اسرائیل گفت که اگر این کشور «کوچکترین اقدامی» علیه جمهوری اسلامی انجام دهد، «پاسخ سختی» خواهد داشت و «با نابودی حیفا و تل‌آویو همراه خواهد بود.»

شاهزاده رضا پهلوی روز دوشنبه پیش از آغاز آیین یادبود قربانیان هولوکاست، با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، دیدار کرد.

بنیامین نتانیاهو در مراسم گرامیداشت قربانیان هولوکاست که شاهزاده رضا پهلوی نیز در آن حضور داشت جمهوری اسلامی را به «نازی‌ها» تشبیه کرده که قصد نابودی یهودیان را داشتند. او گفته است: «ما برای دست نیافتن جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای مبارزه می‌کنیم.»

بنیامین نتانیاهو تأکید کرده است که تلاش‌ها برای نابودی قوم یهود «با هولوکاست خاتمه نیافته است و این تلاش‌ها اکنون از رژیم وحشت‌آفرین در تهران برمی‌خیزد.»

XS
SM
MD
LG