لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۰

درخواست شاهزاده رضا پهلوی از ایرانیان مقیم اروپا: به نامزدهایی رای دهید که به فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی معتقدند


پیام شاهزاده رضا پهلوی به مناسبت نوروز ۱۴۰۳
پیام شاهزاده رضا پهلوی به مناسبت نوروز ۱۴۰۳

شاهزاده رضا پهلوی روز سه‌شنبه ۱۵ خرداد با اشاره به حضور رای‌دهندگان در سراسر اتحادیه اروپا برای شرکت در انتخابات پارلمانی در هفته جاری از «تمام ایرانیانی که می‌توانند رای دهند»، خواست به نامزدهایی رای دهند که به فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی معتقدند.

او با انتشار پستی در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «پارلمان اروپا در دوره جدید خود با چندین مساله مرتبط با ایران مواجه است که ازجمله آنها تاثیرگذاری بر تعیین رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی است. لذا من، تمام ایرانیانی را که می‌توانند در این انتخابات رای دهند، فرا می‌خوانم که رأی خود را به نفع نامزدهایی بدهند که سیاست فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی و حمایت حداکثری از مبارزه مردم ایران برای آزادی، دموکراسی و حکومت قانون را در دستور کار خود قرار داده‌اند.»

او همچنین خاطرنشان کرد: «پشتیبانی از تغییر دموکراتیک در ایران، فقط مساله‌ ایرانیان، و یا یک موضع‌گیری اخلاقی نیست. بلکه فراتر از آن، یک ایران آزاد به حل بسیاری از بحران‌هایی که در حال حاضر اروپا با آن مواجه است، هم‌چون امنیت، اقتصاد، مهاجرت، محیط‌زیست و وابستگی انرژی کمک خواهد کرد.»

انتخابات پارلمان اروپا قرار است از ۶ تا ۹ ژوئن (۱۷ تا ۲۰ خرداد‌ماه) برگزار شود. ۳۷۳ میلیون واجد شرایط رای دادن در سراسر ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در این روزها برای انتخاب ۷۲۰ نماینده پارلمان اروپا به پای صندوق‌های رای خواهند رفت.

تعداد نمایندگان فعلی پارلمان اروپا ۷۰۵ نفر است. قرار است در دوره جدید این تعداد به ۷۲۰ نفر برسد و تا سال ۲۰۲۹ عهده دار این مسئولیت باشند.این انتخابات به صورت تک مرحله‌ای انجام خواهد شد.

از زمان اولین انتخابات اروپا در سال ۱۹۷۹، هر شهروند اروپایی به فهرست نامزدهای کشور محل اقامت خود رأی می‌دهد و یک لیست واحد اروپایی وجود ندارد، بنابراین، این نه یک انتخابات اروپایی، بلکه ۲۷ انتخاب ملی است که قوانین آن میتواند در هر کشور متفاوت باشد.

XS
SM
MD
LG