لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

سوئد جمهوری اسلامی را به استفاده از گروه‌های تبهکار در داخل این کشور متهم کرد


سفارت اسرائیل در استکهلم (آرشیو)
سفارت اسرائیل در استکهلم (آرشیو)

سازمان امنیت سوئد روز پنجشنبه دهم خرداد اعلام کرد که جمهوری اسلامی از گروه‌های تبهکار و شبکه‌های جنایی در داخل سوئد برای انجام اقدامات خشونت‌آمیز علیه سایر کشورها، گروه‌ها، و افراد، استفاده کرده است.

به گفته این سازمان، جمهوری اسلامی اخیراً منافع سایر کشورها در سوئد و به‌ویژه اسرائیل را هدف قرار داده است، و همچنین به دنبال اقدام علیه افراد و گروه‌های ایرانی مخالف حکومت بوده است که در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

دانیل استنلینگ، رئیس ضد جاسوسی سازمان امنیت سوئد، در جریان یک کنفرانس خبری گفت که این سازمان «اکنون می‌تواند تأیید کند که شبکه‌های تبهکار در سوئد، گروه‌های نیابتی هستند که جمهوری اسلامی از آنها استفاده می‌کند.»

سوئد سال‌ها است که گرفتار خشونت‌های گروهی است. سال گذشته میلادی در ۳۶۳ تیراندازی در نقاط مختلف این کشور ۵۵ تن به ضرب گلوله کشته و ۱۰۹ نفر زخمی شدند. تلفات این خشونت‌ها در سایر کشورهای شمال اروپا شش کشته بود.

پس از یک حادثه تیراندازی مشکوک در نزدیکی سفارت اسرائیل در استکهلم در ماه گذشته میلادی، و کشف یک وسیله انفجاری در خارج از این سفارت در اوایل سال میلادی، پلیس سوئد اقدامات امنیتی در اطراف منافع اسرائیل و یهودیان در داخل این کشور را افزایش داد.

سازمان امنیت سوئد از اظهار نظر درباره این حملات خاص خودداری کرد، اما بر اساس بیانیه‌ای که رویترز از یک مقام اسرائیلی به دست آورده است، حادثه اوایل سال میلادی، توسط یک باند جنایتکار به نمایندگی از جمهوری اسلامی انجام شده است.

در این بیانیه آمده است: «استفاده از نیروهای نیابتی و بهره‌برداری از تعداد فزاینده حوادث یهودی‌ستیزانه علیه اسرائیل، روش جمهوری اسلامی برای جلوگیری از گذاشتن اثر انگشت خود بر تروریسمی است که ترویج می‌کند.»

دانیل استنلینگ گفت که سازمان امنیت سوئد دلیلی برای تردید در اطلاعات ارائه شده توسط اسرائیل نمی‌بیند، اما از اظهار نظر در مورد جزئیات خودداری کرد و گفت که ممکن است تحقیقات را به مخاطره بیاندازد.

سازمان امنیت سوئد گفت که ارزیابی سطح تهدید تروریسم در در این کشور را در سطح چهار (حداکثر پنج) حفظ می‌کند. این درجه هشدار سال گذشته پس از چند حادثه مرتبط با سوزاندن قرآن در سوئد صادر شد که خشم مسلمانان در چند کشور جهان و تهدیدهای تروریستی گروه‌های جهادی را به دنبال داشت.

دیوید بارنیا، رئیس موساد - آرشیو
دیوید بارنیا، رئیس موساد - آرشیو

سازمان اطلاعاتی اسرائيل، موساد، روز پنجشنبه مدعی شد جمهوری اسلامی ایران در یک رشته «حملات تروریستی» شبکه‌های تبهکار به سفارتخانه‌های اسرائیل در اروپا پس از حمله تروریستی حماس به جنوب اسرائيل در ۱۵ مهر ۱۴۰۲، دست داشته است.

به گزارش سایت خبری اسرائيلی «تایمز اسرائيل» به دنبال کشف یک وسیله انفجاری - که گفته می‌شود یک نارنجک دستی بود - در محوطه سفارت اسرائیل در استکهلم در دی گذشته، موساد تحقیقاتی را به همراه همتایان اروپایی خود آغاز کرد. نیروهای سوئدی ویژه خنثی‌سازی بمب آن وسیله انفجاری را منهدم کردند.

به گفته موساد، پس از بازجویی از مظنونان و بررسی شواهد صحنه جرم، ماموران به این نتیجه رسیدند که گروه تبهکار و سازمان یافته «فاکس‌‌ترات» در سوئد، به دستور جمهوری اسلامی عامل آن حمله بوده است.

بنا بر این گزارش، اسرائيل می‌گوید روا مجید، معروف به «روباه کُرد» و رهبر گروه فاکس‌ترات، ماه‌ها با جمهوری اسلامی ایران کار کرده است.

طبق این گزارش او پس از این که تحت تعقیب مجریان قانون بین المللی و نیروهای امنیتی عراق قرار گرفت، شهریور ۱۴۰۲ از ترکیه به ایران گریخت و عوامل جمهوری اسلامی او را جذب کردند.

به گفته موساد، او پس از بازداشت شدن در ایران، برای برنامه‌ریزی یک رشته حملات در اروپا علیه اهداف یهودی و اسرائیلی استخدام شد.

XS
SM
MD
LG