لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

موساد: شبکه تبهکار مورد حمایت جمهوری اسلامی عامل حمله به سفارتخانه‌های اسرائيل در اروپا بود


دیوید بارنیا، رئیس موساد - آرشیو
دیوید بارنیا، رئیس موساد - آرشیو

سازمان اطلاعاتی اسرائيل، موساد، روز پنجشنبه مدعی شد جمهوری اسلامی ایران در یک رشته «حملات تروریستی» شبکه‌های تبهکار به سفارتخانه‌های اسرائیل در اروپا پس از حمله تروریستی حماس به جنوب اسرائيل در ۱۵ مهر ۱۴۰۲، دست داشته است.

به گزارش سایت خبری اسرائيلی «تایمز اسرائيل» به دنبال کشف یک وسیله انفجاری - که گفته می‌شود یک نارنجک دستی بود - در محوطه سفارت اسرائیل در استکهلم در دی گذشته، موساد تحقیقاتی را به همراه همتایان اروپایی خود آغاز کرد. نیروهای سوئدی ویژه خنثی‌سازی بمب آن وسیله انفجاری را منهدم کردند.

به گفته موساد، پس از بازجویی از مظنونان و بررسی شواهد صحنه جرم، ماموران به این نتیجه رسیدند که گروه تبهکار و سازمان یافته «فاکس‌‌ترات» در سوئد، به دستور جمهوری اسلامی عامل آن حمله بوده است.

بنا بر این گزارش، اسرائيل می‌گوید روا مجید، معروف به «روباه کُرد» و رهبر گروه فاکس‌ترات، ماه‌ها با جمهوری اسلامی ایران کار کرده است.

طبق این گزارش او پس از این که تحت تعقیب مجریان قانون بین المللی و نیروهای امنیتی عراق قرار گرفت، شهریور ۱۴۰۲ از ترکیه به ایران گریخت و عوامل جمهوری اسلامی او را جذب کردند.

به گفته موساد، او پس از بازداشت شدن در ایران، برای برنامه‌ریزی یک رشته حملات در اروپا علیه اهداف یهودی و اسرائیلی استخدام شد.

موساد گفته است که ده‌ها توطئه تروریستی مورد حمایت حکومت جمهوری اسلامی علیه اهداف یهودی و اسرائیلی در ماه‌های اخیر کشف شده است که در بسیاری از آن توطئه‌ها از شبکه های جنایی محلی استفاده شده است.

این سازمان جاسوسی همچنین جمهوری اسلامی ایران را به تلاش برای سوءاستفاده از «یهودستیزی فزاینده در اروپا» و تلاش برای فرار از مسئولیت مستقیم خود در حملاتی که این سازمان به حکومت ایران نسبت داده است، متهم کرد.

به دنبال حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که طی آن ۱۲۰۰ کشته و بیش از ۲۴۰ تن دیگر به گروگان گرفته شوند، اسرائیل حمله همه‌جانبه به غزه با هدف نابودی این گروه اسلامگرای تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران را آغاز کرد.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG