لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۵

ادامه فشار بر جامعه رسانه‌ای کشور؛ سه روزنامه‌نگار زن به دادگاه احضار شدند


سعیده شفیعی، مهرنوش زارعی هنزکی و نسیم سلطان بیگی
سعیده شفیعی، مهرنوش زارعی هنزکی و نسیم سلطان بیگی

در ادامه فشارها بر روزنامه‌نگاران به ویژه خبرنگاران زن، سعیده شفیعی، مهرنوش زارعی هنزکی و نسیم سلطان بیگی، سه روزنامه‌نگار ساکن تهران طی ابلاغیه‌های جداگانه برای ارائه آخرین دفاع به دادسرای اوین احضار شدند.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد بر اساس ابلاغیه‌هایی که به صورت جداگانه صادر و در تاریخ پنجم اردیبهشت ماه به این افراد ابلاغ شده است، از این سه فعال عرصه خبر خواسته شده تا ظرف مدت پنج روز از زمان ابلاغ، برای اخذ آخرین دفاع در دادسرای اوین حاضر شوند.

به گزارش هرانا از جمله اتهامات مطروحه علیه این خبرنگاران «تبلیغ علیه نظام» و نوشته‌های مختلف آنان از مصادیق طرح این اتهام عنوان شده است.

نسیم سلطان‌بیگی، شامگاه ۲۱ دی‌ ماه ۱۴۰۱، هنگام خروج از کشور توسط ماموران اطلاعات سپاه در فرودگاه بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او نهایتا در تاریخ هفدهم بهمن سال گذشته با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

همچنین سعیده شفیعی روزنامه‌نگار و نویسنده کتاب‌های «دختر پیچ» و «ایستگاه گورخوانو»، دوم بهمن ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد. وی هجدهم بهمن ماه ۱۴۰۱ با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی بطور موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

مهرنوش زارعی هنزکی هم که سابقه همکاری با خبرگزاری های ایلنا، ایسکا، چلچراغ و آنا را در کارنامه خود دارد در تاریخ دوم بهمن ماه ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و سپس به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند دو الف زندان اوین منتقل شد.

این روزنامه‌نگار که از بیماری میگرن رنج میبرد، طی مدت زمان بازداشت از دسترسی به داروهایش محروم ماند و نهایتا در اواخر بهمن ماه سال گذشته از زندان اوین آزاد شد.

همزمان در ششم اردیبهشت ماه، دستگاه قضایی سرانجام پس از هفت ماه بلاتکلیفی در بازداشت موقت، اتهام نیلوفر حامدی و الهه محمدی را «همکاری با آمریکا» اعلام کرد و از ارسال پرونده آنها به دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد.

نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، و الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن، در پی پوشش اخبار مربوط به مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، بازداشت و زندانی شدند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران روز سه‌شنبه، ۵ اردیبهشت‌، در بیانیه‌ای خواستار آزادی کیوان صمیمی و همه روزنامه‌نگاران زندانی در ایران شد.

XS
SM
MD
LG