لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

پرچم اوکراین بر فراز شهر اسلوویانسک به اهتزاز درآمد


از اوایل هفته پیش که دولت کیف به آتش بس یک طرفه پایان داد، جنگ در مناطق شرقی اوکراین بالاگرفته است.

در پی فرار شورشیان شرق اوکراین از شهر اسلوویانسک و بازپس گیری آن توسط ارتش اوکراین، پترو پوروشنکو رئیس جمهوری به سربازان دستور داد تا پرچم ملی کشور را بر فراز شهر اسلوویانسک به اهتزاز درآورند.

اسلوویانسک از فروردین ماه در محاصره جدایی طلبان روسگرای شرق اوکراین بود؛ اما دولت و جدایی طلبان پس از درگیری های سنگین، بالاخره روز شنبه گفتند که این شهر به کنترل دولت درآمده است.

نه روسیه و نه رهبران جدایی طلبان هنوز به درخواست آقای پوروشنکو برای دور جدید گفتگوها پاسخی نداده اند.

با آتش سنگین نیروهای دولتی اوکراین، جدایی طلبان شهر ۱۰۰،۰۰۰ نفری اسلوویانسک را که مرکز شورش شده بود، ترک کردند. آرسن آواکوف، وزیر کشور اوکراین روی صفحه فیسبوکش نوشت:

«شمار چشمگیری از شبه نظامیان شهر اسلوویانسک را ترک کردند، ... و در مسیر خروج از شهر، نیروهای رزمی ما پذیرای آنها هستند. آنها با تلفات و خسارات زیادی تسلیم شدند.»

الکساندر بورودای، رهبر جدایی طلبان دونتسک به خبرگزاری اینترفکس روسیه گفته با درنظر گرفتن برتری کمّی نیروهای «دشمن»، واحدهای مسلح «جمهوری خلق دونتسک» ناگزیر از ترک مواضع پیشین و حرکت به سمت بخش های شمالی جبهه هستند. یکی دیگر از رهبران جدایی طلبان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته که «حملات ارتش اوکراین از اسلوویانسک ویرانه ای برجاگذاشته است.»

روز شنبه همچنین شورشیانی که شهر کراماتورسک در ۱۵ کیلومتری اسلوویانسک را تصرف کرده بودند، در حال ترک مواضع خود و خروج از شهر دیده شدند. گزارشگر رویترز گفته کاروانی از بیست خودروی نظامی و اتوبوس مملو از شورشیان مسلح را در حال خروج از شهر کراماتورسک دیده است.

آقای پوروشنکو در یک گفتگوی تلفنی با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاریخ و محل پیشنهادی برای دور بعدی گفتگوها را به وی اطلاع داده و منتظر تأیید طرف مقابل است.

اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا، تهدید کرده اند چنانچه شورشیان روسگرا در شرق اوکراین از ادامه تنش ها دست برندارند، تحریم های بیشتری علیه روسیه به اجرا می گذارند.

XS
SM
MD
LG