لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

پوروشنکو می گوید برای گفت و گو با جدائی خواهان آماده است


پترو پوروشنکوو رئیس جمهوری اوکراین می گوید کشور برای دور جدید مذاکره با رهبران جدائی خواه طرفدار روسیه و مقامات روسیه در روز شنبه آماده است.

دفتر پوروشنکوو روز جمعه گفت او در تماسی تلفنی با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا زمان و مکانی را برای مذاکره پیشنهاد کرد، و در انتظار است طرف دیگر آنرا تایید کند.

پیشتر در روز جمعه، پوروشنکوو، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در یک گفت و گوی تلفنی سه جانبه در باره وضع اوکراین شرقی بحث کردند.

دفتر مرکل گفت آنها موافقت کردند که آتش بس دوجانبه پیش شرطی برای برقراری ثبات است و کیف و مسکو برای تامین امنیت در مرز روسیه و اوکراین باید همکاری کنند. سه رهبر همچنین از روسیه خواستند از نفوذ خود بر جدائی خواهان استفاده کند.

مرکل روز پنجشنبه در باره بحران اوکراین با پرزیدنت اوباما بحث کرد. کاخ سفید در بیانیه ای گفت دو رهبر تاکید کردند که روسیه باید بی درنگ گام هایی برای فرونشاندن مناقشه بردارد. آنها همچنین موافقت کردند آمریکا و اروپا باید برای برقراری تحریم های سخت تر علیه روسیه در صورتی که گام هایی برای کاهش تنش در اوکراین برندارد، بیشتر هماهنگی کنند.

در این میان، روز جمعه نبرد در شرق اوکراین ادامه یافت، و مرکز مطبوعاتی عملیات ضد تروریستی در کیف گزارش داد در زدوخورد با نیروهای جدائی خواه، هفت سرباز از پای در آمدند و ۱۳ نفر مجروح شدند.

روز جمعه همچنین وزارت امور خارجه اوکراین با ارسال یادداشتی به مسکو ، به آنچه آنرا «نقض منظم حریم هوایی اوکراین» توسط روسیه نامید اعتراض کرد.

XS
SM
MD
LG