لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۴

طول عمر زنان در کشورهای فقیر و غنی


بنا به گزارش «سازمان بهداشت جهانی»، زنان بالای ٥٠ سال در کشورهای سراسر جهان در مقایسه با ٢٠ یا ٣٠ سال پیش از سلامت بیشتری برخوردار هستند.

با وجودی که امروزه زنان از بهداشت و سلامت بهتری برخوردار هستند، اما نتایج گزارش جدید «سازمان بهداشت جهانی» حاکی از آن است که شکاف بین طول عمر زنان کشورهای فقیر و غنی عمیق تر شده است.

«سازمان بهداشت جهانی» گزارش داده است که بیماری های سرطان و قلب و عروق سکته از جمله عوامل اصلی مرگ و میر زنان ٥٠ سال به بالا در سراسر جهان است. در این گزارش جدید به مرگ زودرس زنان کمتر از ٥٠ سال در کشورهای در حال توسعه اشاره شده است.

گزارش این سازمان بین المللی از جمله اولین موارد تحقیق در مورد علل مرگ و میر زنان ٥٠ سال به بالا در کشورهای فقیر و ثروتمند است.
برپایه یافته های این گزارش، زنانی که در کشورهای فقیر زندگی می کنند و فاقد منابع مالی و بهداشتی برای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های غیرواگیر هستند، دچار مرگ زودرس می شوند.

کالین ماترز، رئیس «واحد مرگ و میر و فشار بیماری» سازمان بهداشت جهانی می گوید کشورهای توسعه یافته از نظام های بهداشت و درمانی و ابزار لازم برای کاهش و کنترل مشکلات ناشی از بیماری های قلب و عروق برخوردار هستند. او به صدای آمریکا گفته است این کشورها همچنین برنامه های موفقی دارند که برای کاهش ابتلای به سرطان سینه و رحم، زنان را مرتب آزمایش و درمان می کنند.
او همچنین خاطرنشان کرده است که سرطان رحم از جمله انواع این بیماری است که بین زنان آفریقایی بسیار شایع است و این بیماری تا حدود زیادی قابل پیشگیری است اما کشورهای آفریقایی برای درمان این نوع سرطان امکانات کافی در اختیار ندارند.

این مقام سازمان بهداشت جهانی افزوده است «(این کشورها) برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت بالا منابع مالی کافی در اختیار ندارند. از سویی دیگر، این کشورها با کمبود منابع انسانی، پزشک و پرستار آموزش دیده و نیز سایر کارشناسان امور بهداشت و درمان روبرو هستند. فرار مغزها نیز پدیده دیگری است که باید به آن توجه شود. پرستاران آفریقایی برای کسب درآمد بیشتر به کشورهای ثروتمند کوچ می کنند بنابراین افرادی که در کشورهای در حال توسعه آموزش دیده اند، خدمات خود را به کشورهای ثروتمند و توسعه یافته ارائه می کنند».

دکتر ماترز می گوید «نهادهایی که برای کشورهای در حال توسعه و یا فقیر کمک های مالی و اعانه می دهند، بخش اندکی از منابع پولی خود را به مشکل بیماری های غیرمسری در کشورهای آفریقایی اختصاص می دهند چون آن ها بودجه بیشتری به کاهش مرگ و میر مادران و مراقبت پس از زایمان اختصاص می دهند. به همین ترتیب، آمار مرگ و میر زنان مسن تر بالا می رود بنابراین زمان آن فرارسیده است که کشورهای اعانه دهنده اولویت های خود را مورد بازبینی قرار دهند.

برپایه یافته های این گزارش جدید، به دلیل پیشرفت هایی که طی ٢٠ سال گذشته در عرصه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی صورت گرفته، طول عمر زنان بالای ٥٠ سال به طور متوسط ٣ سال و نیم افزایش یافته است. در این گزارش آمده است زنان مسن تر در آلمان و ژاپن به ترتیب بین ٨٤ تا ٨٨ سال عمر می کنند و زنان در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به طور متوسط ٨٣ یا ٨٤ سال عمر خواهند کرد.

در این گزارش یادآوری شده است که طول عمر زنان در کشورهای فقیرتر حدود ١٠ سال کمتر (از زنان مقیم کشورهای غنی) است. در بخشی از گزارش «سازمان بهداشت جهانی» آمده است زنان اروپای شرقی به دلیل نرخ بالای بیماری های قلبی و عروقی، سوانح و مصرف بالای الکل زودتر می میرند.

دکتر ماترز می گوید استعمال دخانیات، مصرف بیش از حد الکل، اضافه وزن و چاقی مفرط از جمله عوامل عمده خطرناکی هستند که باعث مرگ و میر زودرس زنان مسن تر می شود.

وی می افزاید «بسیاری از مشکلاتی که زنان که در سنین پیری با آن مواجه می شوند، از اوان کودکی و جوانی آن ها آغاز شده است. در مقام نمونه، افراد سیگاری از دوران جوانی استعمال دخانیات را شروع می کنند. بنابراین فقط کمک به مردم سالخورده شرایط بهداشت و درمان آن ها را بهتر نمی کند، بلکه آمیزه ای از آموزش به نسل جوان و ارائه اطلاعات لازم و کمک به شهروندان می تواند سلامت و بهداشت آن ها را در سنین بالاتر تضمین کند».

«سازمان بهداشت جهانی» اعلام کرد است اپیدمی بیماری های مزمن را می توان با شیوه های مقرون به صرفه و توجه به بیماری های غیرواگیر درمان کرد. پیشگیری، تشخیص زودهنگام و کنترل فشار خون بالا، چاقی مفرط و کلسترل بالا از جمله این مسائل هستند.

در این گزارش آمده است آزمایش های کم هزینه و ساده برای تشخیص زودهنگام سرطان رحم می تواند جان بسیاری را نجات دهد.
XS
SM
MD
LG