لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۶

درخواست کمک سازمان ملل برای نیازمندان


سازمان ملل متحد اعلام کرد برای کمک به ٧٣ میلیون انسان در ٢٤ کشور جهان تا پایان سال جاری به رقم بی سابقه ١٣ میلیارد دلار کمک مالی نیاز دارد.

در گزارش ارزیابی شش ماهه سال ٢٠١٣ درخواست کمک های بشردوستانه، نیاز مردم کشورهای جهان و در در نتیجه کمک های مالی افزایش یافته است.

سازمان ملل متحد در دسامبر از سوی ٥٤ میلیون تن از مردم ٢٤ کشور که به کمک فوری و اضطراری نیاز دارند، کارزار درخواست اهدای کمک را آغاز کرد. تعداد این افراد محتاج به کمک ظرف چند ماه به ٧٣ میلیون نفر رسید.

سازمان ملل متحد علت افزایش این ارقام را بحران سوریه و نیز رو به وخامت گذاشتن شرایط در کشورهایی همچون مالی و کشورهای جمهوری آفریقای مرکزی عنوان کرده است.

سازمان ملل متحد تا امروز فقط کمی بیشتر از ٥ میلیارد دلار کمک نقدی دریافت کرده است.

والری آموس، معاون دبیرکل «امور بشردوستانه» و هماهنگ کننده کمک های امدادی این سازمان می گوید در سالی که شرایط عادی باشد، این مبلغ کمک مالی بسیار زیاد و قابل توجه است اما امسال سال استثنایی بوده که به اتخاذ اقداماتی استثنایی و تلاش فوق العاده نیاز دارد.

وی تاکید می کند «مردم جمهوری آفریقای مرکزی، نیجر، افغانستان، سودان، جمهوری دموکراتیک کنگو، یمن و چاد تعداد اندکی از کشورهای نیازمندی هستند که برای تغذیه خانواده های خود، درمان کودکانی که به سوء تغذیه شدید مبتلا هستند و نیز دسترسی به آب آشامیدنی سالم و پاکیزه و دیگر اقلام حیاتی به کمک فوری نیاز دارند».

او می افزاید «در مقام نمونه، از مبلغ کمکی که به ما اهدا شده است تا به حال تقریباً برای ٤٥٠ هزار نفر در سودان آب آشامیدنی سالم فراهم شده است. موسسات تغذیه مالی نیز موفق شده اند تا حدود ٧٧ هزار کودک مبتلا به سوء تغذیه شدید که جان آن ها را در معرض خطر قرار می دهد را درمان کنند».

شرایط بعضی از کشورها از اوایل سال جاری بدتر شده است. اما گزارش شش ماهه سازمان ملل متحد حاکی از آن است که از شدت وضعیت اضطراری در برخی کشورهای جهان کاسته شده است. کشورهایی همچون کنیا، موریتانی، سودان جنوبی و سومالی با وجودی که هنوز میلیون ها نفر به کمک بلندمدت نیاز دارند، اما دیگر همچون گذشته درخواست کمک نمی کنند.

خانم آموس می گوید سازمان ملل متحد تا پایان سال جاری به ۸.۶ میلیارد دلار کمک بیشتر نیاز خواهد داشت و پیامدهای عدم دریافت این کمک های پولی بسیار ناخوشایند خواهند بود.

وضعیت اضطراری سوریه و آوارگان این کشور بزرگترین معضل و شرایط اضطراری و فوق العاده بسیار جدی است.

سازمان ملل متحد خاطرنشان کرده است تقریباً ۷ میلیون نفر در داخل سوریه و حدود ۲ میلیون سوری تبار در سراسر منطقه آواره شده اند و به کمک فوری و اضطراری نیاز دارند.

رئیس کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد می گوید نباید همه کمک های نقدی موجود را بدون برنامه ریزی به سوریه داد. او می گوید میلیون ها انسان در بحران های به اصطلاح فراموش شده ای همچون مالی و جمهوری آفریقای مرکزی در شرایط نامساعدی روزگار می گذرانند و به کمک نیاز دارند.
XS
SM
MD
LG