لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۵

نقش یک پروتئین خاص در فلج کردن سلول های سرطانی


دانشمندان موفق شده اند تا با از کار انداختن یک نوع پروتئین خاص به نام اتر لیپید، سلول های سرطانی مهاجم را فلج کنند. اتر لیپید نوعی پروتئین از خانواده مولکولهای چربی است که شامل کلسترول نیز می شود.

محققان امیدوارند تا با تولید دارو و شیمی درمانی همزمان بتوانند انواع سلول های سرطانی بدخیم را درمان کنند.

تعداد مولکول های پروتئین های اتر لیپیدها در سلول های مهاجم سرطانی بسیار زیاد هستند و پژوهشگران موفق شده اند تا با از کار انداختن آنزیم مسئول تولید این نوع پروتئین سلول های سرطانی بدخیم را نابود کنند.

پروتئین های اتر لیپیدها معمولاً در سلول های غشاء یافت می شوند بنابراین تعداد بسیار زیاد آن ها در تومورهای بدخیم عادی است، چون تومورها باید از مولکولهای چربی تغذیه کنند تا بتوانند با سرعت رشد کنند و تکثیر شوند.

محققان دانشگاه برکلی در کالیفرنیا به سرپرستی دانیل نومورا سلول های پوست را به سلول های تومورهای بدخیم بدل کردند و سپس آنزیم آن ها را از کار انداختند. این آنزیم «AGPS» نام دارد و برای شکل گیری پروتئین های اتر لیپیدها نقش حیاتی دارد.
دانشمندان سپس این سلول های را به موش مبتلا به سرطان پوست و موش هایی تزریق کردند که سرطان سینه بدخیم داشتند و در نهایت مشاهده کردند که تومور در بدن این موش ها به سرعت رشد و تکثیر شدند.

دکتر نومورا می گوید محققان سرطان از سال های ١٩٥٠ تاکنون می دانستند که اتر لیپیدها نقش مهمی در رشد سلول های سرطانی ایفا می کنند اما این اولین بار است که دانشمندان ثابت کرده اند که مولکول های چربی راه را برای تکثیر سلول های سرطانی هموار و افزایش تعداد آن ها را تسهیل می کنند.

وی می گوید در سلول های سرطانی و تومورهای خوش خیم تر تعداد اندکی اتر لیپیدها نیز وجود دارد. این محقق امیدوار است تا با ممانعت از تکثیر و رشد آنزیم « AGPS» از بدخیم شدن این نوع تومورها جلوگیری کنند.

محققان هم اکنون در تلاش هستند تا دارویی تولید کنند که آنزیم «AGPS» را هدف قرار دهد و شانس این که شیمی درمانی بتواند بسیاری از سرطان های بدخیم را درمان کند، افزایش دهند. وی در عین حال تاکید کرده است ممانعت از تکثیر این آنزیم به طور قطع درمان هر نوع سرطان نخواهد بود اما به احتمال بسیار به همراه شیمی درمانی موثرتر عمل خواهد کرد.

مقاله نقش اتر لیپیدها در تکثیر رشد سلول های مهاجم سرطانی در نشریه « Proceedings of the National Academy of Sciences» منتشر شده است.
XS
SM
MD
LG