لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

نخست‌وزیر لهستان بر اهمیت انتخابات پارلمان اروپا برای آینده این کشور تأکید کرد


دونالد تاسک، نخست‌وزیر لهستان
دونالد تاسک، نخست‌وزیر لهستان

دونالد تاسک، نخست‌وزیر لهستان، روز سه‌شنبه ۱۵ خرداد، در جریان سخنرانی برای هوادارانش بر اهمیت انتخابات پارلمان اروپا برای دور نگاه داشتن جنگ از این قاره تأکید کرد.

او این اظهارات را در شرایطی در ورشو، پایتخت لهستان، بیان کرد که با توجه به افزایش تنش‌ها در مرزهای شرقی، امنیت کشور از موضوع‌های مهم برای شهروندان این کشور محسوب می‌شود.

با ادامه جنگ در اوکراین و بحران هجوم مهاجران خارجی از مرز بلاروس، تاسک گفت که آینده لهستان به سرنوشت این انتخابات گره خورده است.

او در ادامه افزود رأی‌دهنگان باید آینده‌ای امن در قلب اتحادیه اروپا را انتخاب کنند، یا آینده‌ای خطرناک که حزب ملی‌گرای «قانون و عدالت» برای آنها رقم می‌زند که درگیری‌های زیادی با اتحادیه اروپا دارد.

تاسک به هوادارانش گفت آنها بر لهستان و اروپای نیرومند متمرکز هستند و این «تنها گزینه» برای دور نگاه داشتن جنگ از لهستان و اروپا است.

این تظاهرات در سی و پنجمین سالگرد نخستین انتخابات دموکراتیک لهستان پس از جنگ برگزار شد.

گروه ائتلاف مدنی تاسک، بزرگترین گروه در ائتلاف طرفدار اروپاست که در پاییز گذشته قدرت را در این کشور بدست گرفت. با این حال، حزب ملی‌گرای قانون و عدالت دارای بیشترین کرسی‌ها در پارلمان لهستان پس از انتخابات عمومی سال گذشته است.

تحلیلگران می‌گویند در صورتی که که ائتلاف مدنی تاسک بتواند بیشترین کرسی‌های اتحادیه اروپا برای لهستان را کسب کند، او از شانس بیشتری برای تثبیت موقعیت سیاسی خود در لهستان، و ادامه رویکرد غرب‌گرایانه این کشور، برخوردار خواهد بود.

شهروندان اتحادیه اروپا این هفته برای انتخاب ۷۲۰ نماینده پارلمان اروپا که به مدت پنج سال در این پارلمان حضور خواهند داشت، رأی می‌دهند.

نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که گروه‌های اصلی حامی اتحادیه اروپا تعدادی از کرسی‌های خود را از دست خواهند داد.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG